LAJMI I FUNDIT:

Nëna takon vajzën e saj të vdekur 7-vjeçare përmes ‘realitetit virtual’

Nëna takon vajzën e saj të vdekur 7-vjeçare përmes ‘realitetit virtual’

Ky është momenti emocional kur një nënë e mërzitur “ribashkuar” me vajzën e saj pasi një kompani VR ndërtoi një avatar të fëmijës shtatë vjeçar.

Nayeon, vajza e saj, thuhet se ka vdekur në moshën shtatë vjeç në vitin 2016 nga një sëmundje e pashërueshme, duke e lënë nënën e saj Jang Ji-sung mjaft të mërzitur.


Në klip, fëmija buzëqesh dhe bërtet “ma!” dhe gruaja, e veshur me kufje, shihet të zgjasë duart dhe të përpiqet të përqafojë iluzionin, transmeton Telegrafi.

Çuditërisht realiste, vogëlushja duket më shumë si një njeri i vërtetë sesa një hologram i bezdisshëm përpara një ekrani të gjelbër.

Në sfond, mund të shihet një park realitet virtual tepër i detajuar me një tryezë pikniku dhe lojëra për fëmijë.

Jang Ji-sung dhe avatar i Nayeon atëherë vepruan së bashku në një skenë – duke festuar ditëlindjen e fëmijës.

Që nga koha kur dokumentari televiziv i Koresë së Jugut i transmetuar më 6 shkurt, shikuesit kanë debatuar nëse përdorimi i teknologjisë VR është shqetësues. /Telegrafi/