Atëherë Eloni 28-vjeçar e dinte mirë se çfarë do të blinte.

Njeriu më i pasur në botë në vitin 1999 kishte hyrë seriozisht në botën e biznesit, dhe pastaj ai vendosi të shpërblente veten me një makinë.

Shija nuk mungonte, kështu që Musk vendosi makinën më të mirë supersport në botë në krye të listës atëherë, dhe për shumë madje edhe tani, transmeton Telegrafi.

E keni marrë me mend, McLaren F1 është në diskutim dhe çmimi i tij në atë kohë ishte 815,000 dollarë.

Makina më e shpejtë në botë, F1 do të mbahet mend për shumë zgjidhje të përparuara teknologjike dhe dizajn, kryesisht për shkak të Gordon Murray, një gjeni automobilistik që nuk e ka humbur krijimtarinë dhe dëshirën e tij për përparim deri më sot.

Ky McLaren nuk zgjati shumë – ai e aksidentoi atë në vitin 2000. Por këtu vlen të thuhet se Elon e ngiste atë çdo ditë dhe i bëri shumë kilometra atij.

Le të përmendim gjithashtu se Musk kishte disa makina interesante të mundësuara nga një motor klasik i karburantit fosil në fermën e tij, duke përfshirë BMW 320i (E21), Jaguar E-Type, por edhe Lotus Esprit të famshëm nga klasikja e filmit James Bond. Ai më vonë voziti një Audi Q7, një BMW M5 dhe një Porsche 911. /Telegrafi/