LAJMI I FUNDIT:

Në të ardhmen, do të kemi telefona inteligjentë ku ekranet do të riparohen vetë

Në të ardhmen, do të kemi telefona inteligjentë ku ekranet do të riparohen vetë

Telefonat inteligjentë me ekrane për t’u riparuar mund të fillojnë të dalin në treg deri në vitin 2028, sipas firmës analitike CCS Insight.

Në përmbledhjen për parashikimet e teknologjisë për vitin 2024 dhe më tej, CCS Insight tha se pret që prodhuesit e telefonave inteligjentë të fillojnë të prodhojnë telefona me ekrane “vetë-shëruese” brenda pesë vjetëve, transmeton Telegrafi.

Mënyra se si kjo mund të funksionojë është duke inkorporuar “veshje nano” në sipërfaqen e ekranit që, nëse gërvishtet, krijon një material të ri që reagon kur ekspozohet ndaj ajrit dhe plotëson papërsosmërinë.


Sipas raportimeve, kjo nuk është në sferën e fantashkencës por diçka që mund të bëhet. /Telegrafi/