LAJMI I FUNDIT:

Në stinën e trëndafilave…

Në stinën e trëndafilave…
Reklama

Nën kthetrat e epshit rinor


Nga: Sara A.

Seksi nuk është më tabu. Ai është këtu, është i pranishëm, për të flitet gjithandej. E dëgjojmë në këngë, e shohim në filma. Asgjë nuk mund të na befasojë më! Sidoqoftë, mund të habiteni kur të zbuloni se çfarë i emocionon më shumë të rinjtë sot dhe ndoshta ju jeni në mesin e tyre…

Seksualiteti është sigurisht ngjarja më e rëndësishme e adoleshencës. Zgjimi i impulseve dhe seksualizimi i trupit shkakton krenari, admirim apo gëzim për shumicën e adoleshentëve. Ndjenja e forcës, fuqisë dhe mundësive të reja i afron ata me statusin e dëshiruar prej kohësh në botën e të rriturve. Transformimet e pubertetit ndryshojnë jo vetëm pamjen e trupit, por edhe botën e brendshme psikologjike, idetë për veten dhe të tjerët, imazhin e trupit, statusin ndër të tjera – si moshatarët ashtu edhe të rriturit.

Jeni të interesuar të dini pse është kështu?

Një nga arsyet është se të rinjtë janë më liberalë dhe më të hapur ndaj gjërave. Seksi nuk është i paprekshëm për ta. Kjo, nuk do të thotë se ata do të bënin gjëra të tilla në realitet. Gjithashtu, ata ndoshta janë të emocionuar nga vetë fakti që është e ‘mollë e ndaluar’.

Redaksia jonë, prej kohësh, sikur është bërë adresa e shpeshtë e temave, të ashtuquajtura ‘të nxehta’ dhe kureshtjes së imagjinatës, e fantazisë së shfrenuar. Prandaj, edhe po i thyejmë ‘rregullat’ standarde dhe po ua sjellim para jush rrëfimin autentik të filizës çapkëne, e cila në mënyrë sensuale, e gjendur përballë të dalldisurit epshor, shpalos përvojën të stepur me plot guxim:

U hap dera dhe hyri kujdestari i klasës, i shoqëruar nga një djalë i zeshkët dhe shtatlartë, të cilin posa e prezantoi – si mësues – praktikant dhe qē do qëndronte në shkollën e tyre rreth njëzet ditë, që i binte deri nē fund të vitit shkollor, ia dorëzoj detyrën dhe doli!..

Mësuesi praktikant e filloi orën e mësimit me disa vargje të shkëputura nga Rubairat e Omar Khajamit…

Nxënësit, të cilët, vetëm edhe pak ditë i ndante nga festa e gjysmëmaturës, nuk kishin dëgjuar kurrë më parë një ligjërim aq të ethshëm dhe aq ngacmues, saqë, pas vargjeve të famshme:

“Natën kur flija, më tha shpirti ‘Pi’
Në gjumë e në varr s’ka lumturi;
Ngrehu! – sa rron, zbras Kupa e puth Çupa;
Ke shekuj të flesh në qetësi”!

…u ngritën të gjithë në këmbë pa e kuptuar pse-në…

Ndërkohë, heroina e rrëfimit, vashëza, që për çudinë e të gjithë atyre që ishin ngritur e po qëndronin kot në këmbë, u nis pa fjalë drejt mësuesit. U ndal një çast në sytë e tij, që ishin ngulur si shigjeta mbi qenien e saj hyjnore, dhe nga ajo dehje, bukuroshja syliqentë, i la në dorë një trëndafil të kuq si gjaku dhe u kthye prapë në vend…

Deri në mbrëmjen e maturës asgjë nuk ndodhi për t’u shënuar në Ditarët e tyre: ajo i jepte trëndafilin, ai i falte një buzëqeshje dhe, brenda heshtjes shikimeve pasonte fjala “Mirupafshim”!

Gjatë ditës, shiu thuajse nuk reshti fare.

Pikërisht në orën njëzet, sipas marrëveshjes, u hapën dyert e sallonit dhe përfaqësuesi i hotelit u dëshiroi mirëseardhje me dy – tri fjalë protokollare dhe i ftoi mysafirët e mbrëmjes të zënë vendet e tyre…

Gjysmëmaturantët e shkollës më të madhe të kryeqytetit, të gjithë me veshje solemne, sikur filluan të fluturojnë nga gëzimi…

Heroina e mbrëmjes kish hedhur krahëve një shall të kaltër dhe posa u shfaq nën dritat e abazhurëve i dha një shkëlqim ambientit si një copë qielli kur preket nga një vetëtimë çasti…Teksa përpiqej të shquaj yllin polar të ëndrrave të saj (sipas rrjedhës së ngjarjes doli të ishte njëri nga mësuesit praktikant të shkollës), një dorë e ngrohtë preku befas belin e saj dhe ndjeu ca të ngjethura dehëse të paprovuara kurrë më parë…

Muzika që shpërtheu me tërë volumin e mundshëm, e këndelli në krahët e njeriut, që deri në ato çaste magjike i dukej si ëndërr e largët…Koha që zvarritej aq ngadalshëm sikur po ia zinte frymën…

– Ta ndërrojmë pak vendin? – i pëshpëriti afër veshit dhe pasi mori përgjigjen e saj, e kapi përdore dhe zbritën në podrumin e hotelit dhe kthinën që u mungonte…

Mësuesi praktikant tashmë kishte humbur durimin!…E mbështeti për muri bukuroshen, si ujku prenë e tij dhe lëshoi buzët mbi buzët e prushta të asaj qenieje me pamje engjëllore…rrëshqiste gjuha si shpatë pirati mbi gjinjtë e fryrë të adoleshentes e ajo ulërinte thellë e më thellë…nga poshtë-lartë ndjeu një prekje të çmendur që ngjitej mes shalëve të saj si përbindësh…duart e mësuesit vazhdimisht shtrëngoheshin pas vitheve të saj…të brendshmet as që i kishte ndier si kishin rënë poshtë…Përbindëshi i preku buzët e lëngshme të pikës magjike dhe ngjeshi kokën brenda…aaahhh…edhe ahhh e thellë nga dhimbjet magjike i shpëtoi adoleshentes…

Kur dalldisësi u çmend dhe u ngjesh gjer në rrënjë në pikën vullkanike, filluan të shpërthejnë pasthirrma të reja nga gjinjtë e tërbuar të saj. Aahhh… uuuhhh… ooohh… aaa… ooo.. .klithte si e çmendur vasha adoleshente… Mësuesi shtrëngonte edhe më fort vithet dhe ngjishte edhe më thellë përbindëshin tre-pëllëmbësh mes shalëve të saj…

/Telegrafi/