LAJMI I FUNDIT:

“Në më pak se tre muaj, ëndrra u bë realitet”: Rrëfimi për binjakët sirianë që kanë arritur të dëgjojnë për herë të parë

“Në më pak se tre muaj, ëndrra u bë realitet”: Rrëfimi për binjakët sirianë që kanë arritur të dëgjojnë për herë të parë

Celine Abu al-Zumar është gati katër vjeçe dhe teksa ishte gati ta dëgjonte për herë të parë në jetën e saj, nëna e saj ishte gati të qante.

“Në më pak se tre muaj, ëndrra u bë realitet”, tha me zë të lartë Fatima al-Essa.

Celine më në fund u pranua për një operacion siç kishte bërë vëllai i saj Aslan në prill.


Historia e tyre

Fatima, një siriane 26-vjeçare që jeton në Idlib, Siri, kujtoi trishtimin e saj që fëmijët e saj Celine dhe Aslan, tani pesë vjeç e gjysmë, kishin lindur me një pengesë dëgjimi dhe ishin rritur duke ndjerë se ishin disi të ndryshëm nga fëmijët e tjerë, shkruan Al Jazeera, përcjell Telegrafi.

Siç bëhet e ditur më tej, në fillim të këtij viti, Aslan iu nënshtrua një operacioni – i cili zakonisht kushton 16,000 dollarë, një shumë që familja e tij nuk mund ta përballonte – financuar nga organizata e ndihmës Alameen në Turqinë fqinje.

Fatima u pushtua nga gëzimi kur “implanti” u ndez dhe pa djalin e saj të reagonte ndaj tingujve.

Por, ajo i tha Al Jazeera-s në atë kohë, se zemra e saj “mbeti e thyer” për Celine.

Aslan kishte pasur prioritet për programin e implantit pasi ai po i afrohej moshës gjashtë vjeç, pas së cilës ai nuk do të ishte më i përshtatshëm për operacionin.

“Që kur u ktheva me Aslan nga Turqia, i gjithë fokusi im ishte te Celine, e cila ndjeu se diçka kishte ndryshuar te vëllai i saj dhe se ai po më përgjigjej më shumë ndaj meje dhe babait të tij sesa ajo”, kujton Fatima.

“Me gjithë gëzimin tim për dëgjimin e rifituar të Aslan, unë qaja çdo natë për Celine, duke u shqetësuar se ajo mund të ndjente në të ardhmen se ne favorizonim vëllain e saj”.

Dhe tani ishte radha e Celine dhe Fatima mezi priste të shihte udhëtimin e Celine – me vëllain e saj pranë.

Aslan dhe Celine janë fëmijë të gëzuar, tërheqës, të cilët kënaqen duke bashkëvepruar me të tjerët, duke sjellë buzëqeshje në fytyrat e stafit në spitalin Reyhanli ku ata bënë operacionet e tyre.

“Celine është shumë e ëmbël dhe ndërvepron shpejt me njerëzit dhe me një buzëqeshje, ajo vjedh zemrat e atyre që e rrethojnë”, ka thënë Rama Asfari, një anëtar i stafit të Alameen.

Rama tha me shaka se Celine dhe Aslan garonin për vëmendje në spital.

E Aslan ishte i fokusuar në mbështetjen e motrës së tij, duke kuptuar se sa serioz ishte operacioni i Celine – bota e tij tashmë kishte ndryshuar për shkak të tij.

Ai u ul në një karrige pranë Fatimas jashtë sallës së operacionit, me kokën ulur dhe duart të lidhura së bashku.

Ai nuk shikonte askënd, duke i mbajtur sytë nga dera teksa priste të dilte e motra.

Tri orë më vonë, në ankth, Celine doli, ende e turbulluar nga anestezia.

Aslani qëndroi pranë saj derisa ajo u zgjua.

Sjellja e Aslanit i kujtoi Fatimas se sa shumë kishte ndryshuar djali i saj që nga operacioni.

Nga pesë fëmijët e saj, Aslan dhe Celine ishin gjithmonë të afërt, duke qenë të afërt në moshë dhe me një pengesë dëgjimi.

Para operacionit të tij, tha Fatima, Aslan e ngacmonte motrën e tij dhe debatonte me të për lodrat siç bëjnë të gjithë vëllezërit e motrat – por që kur mori implantin e tij, sjellja e tij kishte ndryshuar ndaj Celine, duke u bërë më i butë dhe më i sjellshëm.

Momenti i shumëpritur

Mëngjesin pas operacionit, Celine, vëllai i saj dhe nëna e saj shkuan në dhomën ku do të vendosej aparati i jashtëm i dëgjimit.

Ai do të testohej për herë të parë në jetën e saj.

Një qetësi erdhi në dhomë ndërsa doktori vendosi pajisjen dhe e lidhi atë me kompjuterin, me Celine që shikonte nënën dhe vëllain e saj në pritje.

Pajisja ai u aktivizua dhe Celine ishte në gjendje të dëgjonte për herë të parë në jetën e saj.

Befasia i rrëmbeu fytyrën dhe ndjenja “tingullit të panjohur” dukej se e bëri atë të pakëndshme në fillim ndërsa shikonte përreth mjekëve, duke u lutur që ta ndalonin.

Por ata duhej të vazhdonin, duke e thirrur atë dhe duke goditur tavolinën për të testuar ndjeshmërinë e pajisjes ndaj niveleve të ndryshme të zhurmës.

Ndërsa Celine u mësua më shumë me atë që po ndodhte, emocionet alternuan në fytyrën e saj, habia, më pas gëzimi dhe më pas tronditja kur një tingull më i fortë erdhi përmes pajisjes.

Aslan filloi të luante me të, duke duartrokitur për të tërhequr vëmendjen e saj dhe për ta bërë atë të kuptonte se çfarë kishte ndryshuar.

Duke parë me besim vëllain e saj, ajo lau fshiu dhe filloi të buzëqeshë.

“Sot, unë jam njeriu më i lumtur në tokë”, rrëfen Fatima, ndërsa pa ndikimin e operacionit tek vajza e saj.

“Nga sot, ne do të bëjmë një jetë normale me fëmijët e mi që kanë fituar dëgjimin e tyre, dhe unë do të dëgjoj zërat e tyre dhe ata do të dëgjojnë zërin tim dhe zërin e babait të tyre”. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
NATO: Shqetësimet për shëndetin e Biden hodhën hije mbi samitin

NATO: Shqetësimet për shëndetin e Biden hodhën hije mbi samitin

Botë
Zyrtari i lartë ushtarak i huaj në Kosovë informon Gjukanoviqin se po përgatitet një atentat ndaj tij

Zyrtari i lartë ushtarak i huaj në Kosovë informon Gjukanoviqin se po përgatitet një atentat ndaj tij

Mali i Zi
SHBA-ja dhe Gjermania zbulojnë planin rus - Moska planifikon ta vras shefin e fabrikës më të madhe gjermane të armëve

SHBA-ja dhe Gjermania zbulojnë planin rus - Moska planifikon ta vras shefin e fabrikës më të madhe gjermane të armëve

Evropa
Rusia ka humbur më shumë se 70 mijë trupa në Ukrainë dy muajt e fundit

Rusia ka humbur më shumë se 70 mijë trupa në Ukrainë dy muajt e fundit

Evropa
Vdekja 'e papritur': Gjendet i vdekur gjenerali që vlerësohej si dëshmitar kyç në një skandal të madh korrupsioni në Ministrinë ruse të Mbrojtjes

Vdekja 'e papritur': Gjendet i vdekur gjenerali që vlerësohej si dëshmitar kyç në një skandal të madh korrupsioni në Ministrinë ruse të Mbrojtjes

Botë
Turistja kineze shkoi për tu larë në plazh, përfundoi 80 kilometra larg brigjeve – pas 36 orëve e shpëtojnë rojat bregdetare japoneze

Turistja kineze shkoi për tu larë në plazh, përfundoi 80 kilometra larg brigjeve – pas 36 orëve e shpëtojnë rojat bregdetare japoneze

Azia
Kalo në kategori