LAJMI I FUNDIT:

Në çfarë momenti një grua plaket shumë shpejt: Mbani mend këtë thënie nga Remarque se si jeta krijon rrudha në fytyrë

Në çfarë momenti një grua plaket shumë shpejt: Mbani mend këtë thënie nga Remarque se si jeta krijon rrudha në fytyrë

Procesi i plakjes përfshin jo vetëm numrin e viteve, por edhe ndryshimet në gjendjen e lëkurës, humbjen graduale të aktivitetit dhe shfaqjen e flokëve të thinjura

Megjithatë, pse disa gra në të 50-at duken kaq të bukura dhe plot jetë, ndërsa disa të reja fillojnë të kenë rrudha më herët dhe të duken më të vjetra?


Shkrimtari i shquar, Erich Maria Remarque ka shprehur mendimet e tij për këtë temë si më poshtë:

“Gruaja, në fakt, nuk i nënshtrohet plakjes, sepse nuk është thjesht një objekt dekorimi dhe jo një libër i mbyllur, por një krijesë unike me botën e saj, të ndritshme dhe emocionuese”.

Remarque admironte veçantinë e secilës grua. Citimi i tij na kujton se vitet përfaqësojnë vetëm një kapitull tjetër të jetës sonë të pasur dhe të mrekullueshme, që na jep joshje dhe mençuri shtesë, transmeton Telegrafi.

Gratë janë vepra të vërteta arti që me kalimin e moshës bëhen gjithnjë e më të mira. Megjithatë, nëse e shihni plakjen si një ndëshkim, ajo me të vërtetë mund të bëhet e tillë për ju. Gjithçka është çështje mendimi, sepse “Ashtu siç janë mendimet tona, e tillë është jeta jonë”.

Procesi i plakjes mund të sjellë me vete përfitime të shumta – disa gra e pranuan atë si të tillë, dhe më pas filluan t’i përdorin këto dhurata – për shkak të kësaj, ato duken më pozitive, më të reja, më të lumtura. Nga ana tjetër, nëse çdo ditë shohim një rrudhë të re në pasqyrë dhe dëshpërohemi për të, vërtet po plakemi, fillimisht në shpirt, e më pas edhe fizikisht.

Prandaj le ta përqafojmë plakjen dhe t’i themi jetës – “Ti dhe unë do të kemi më shumë aventura së bashku!” /Telegrafi/

Në trend Stil

Më shumë
Pema nën të cilën nuk duhet të qëndroni edhe kur bie shi: Është më e rrezikshmja në botë

Pema nën të cilën nuk duhet të qëndroni edhe kur bie shi: Është më e rrezikshmja në botë

Kopshtaria
Burgu ku njerëzit shkojnë vullnetarisht: Ata flenë në dysheme dhe paguajnë për gjithçka në fund

Burgu ku njerëzit shkojnë vullnetarisht: Ata flenë në dysheme dhe paguajnë për gjithçka në fund

Çfarë të vizitosh
Një truk për të parandaluar mjegullimin e syzeve sa herë që kaloni nga i ftohti në ambient të ngrohtë

Një truk për të parandaluar mjegullimin e syzeve sa herë që kaloni nga i ftohti në ambient të ngrohtë

Stil
Truku për pastrimin e frigoriferit ngrirës: Një gjë e vogël mund t'ju ndihmojë të hiqni qafe akullin e grumbulluar

Truku për pastrimin e frigoriferit ngrirës: Një gjë e vogël mund t'ju ndihmojë të hiqni qafe akullin e grumbulluar

Bëje vet
Këto tri shenja të horoskopit janë të prirura për t’u bërë sipërmarrëse

Këto tri shenja të horoskopit janë të prirura për t’u bërë sipërmarrëse

Astrologji
A e dini pse nuk preferohet të pini kafe në aeroplan

A e dini pse nuk preferohet të pini kafe në aeroplan

Lifestyle
Kalo në kategori