LAJMI I FUNDIT:

Në Berlin s’ka dilema rreth perspektivës evropiane të Maqedonisë së Veriut

Në Berlin s’ka dilema rreth perspektivës evropiane të Maqedonisë së Veriut
Reklama

Në Berlin nuk ka dilemë lidhur me përparimin e Maqedonisë së veriut drejt BE-së. Është më e sigurt se Shqipëria, për shkak të krizës politike, do të bjerë nga paketa, shkruan agjencia gjermane e lajmeve “DPA”, përcjell AIM.

Siç njoftoi të hënën “Deutsche Welle” në gjuhën maqedonase, pavarësisht kritikave nga CDU konservatore, ministri i jashtëm gjerman Heiko Maas vazhdon të avokojë hapjen e bisedimeve të pranimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë. Ai tha se vendimi mbi këtë temë nuk do të merrej në takim të ministrave të jashtëm të BE javën e ardhshme, përcjell Telegrafi Maqedoni.


“Ne duam të hapim negociatat e pranimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë”, tha një politikan nga radhët e Socialdemokratëve gjermanë të enjten.

Duke pasur parasysh rezistencën e Francës ndaj një lëvizjeje të tillë, Maas tha se mund që edhe më vonë të vendoset kur të ketë mundësi për të bindur udhëheqësit skeptikë.

Nënkryetari i grupit parlamentar të CDU-së në Bundestag, Johan Vadefull, tha se pavarësisht nga këto qëndrime, Parlamenti do t’i japë dritën jeshile qeverisë edhe në fund të shtatorit.

Çfarë mesazhi i dha Merkel Zaevit me veshjen e saj?
Lexo po ashtu Çfarë mesazhi i dha Merkel Zaevit me veshjen e saj?

Kuvendi holandez votoi të mërkurën për të nisur negociatat me Maqedoninë e Veriut, por jo me Shqipërinë. Vendimin përfundimtar BE do të sjellë në tetor./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Vrasja e të dyshuarit për grabitjen në Suharekë, a reagoi sipas protokollit Policia e Kosovës?

Vrasja e të dyshuarit për grabitjen në Suharekë, a reagoi sipas protokollit Policia e Kosovës?

Siguri
Shtetasit suedezë i morën me qera veturat Porsche dhe BMW në Aeroportin

Shtetasit suedezë i morën me qera veturat Porsche dhe BMW në Aeroportin "Adem Jashari", dhe nuk i kthyen më

Kronika e Zezë
Hovenier: Unë fle rehat duke e ditur që NATO dhe ushtarët amerikanë janë në veri të Kosovës

Hovenier: Unë fle rehat duke e ditur që NATO dhe ushtarët amerikanë janë në veri të Kosovës

Siguri
Gruaja që u vra nga grabitësit në Prishtinë ishte shtetase e Suedisë, lajmi bën jehonë edhe në mediat atje

Gruaja që u vra nga grabitësit në Prishtinë ishte shtetase e Suedisë, lajmi bën jehonë edhe në mediat atje

Lajme
Fluturimet, Kosova e katërta në Evropë për rritjen e numrit e udhëtarëve

Fluturimet, Kosova e katërta në Evropë për rritjen e numrit e udhëtarëve

Lajme
Një 63-vjeçar dyshohet se ka dhunuar një të mitur në Pejë - ndalohet për 48 orë

Një 63-vjeçar dyshohet se ka dhunuar një të mitur në Pejë - ndalohet për 48 orë

Lajme
Kalo në kategori