LAJMI I FUNDIT:

Ndryshimi i vendimit për targat, analistët e konsiderojnë në favor të Kosovës

Ndryshimi i vendimit për targat, analistët e konsiderojnë në favor të Kosovës

Ndryshimi i vendimit për konvertimin e targave ilegale serbe në ato RKS, do të ndikojë pozitivisht në forcimin e aleancës së Kosovës me Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Reklama

Kështu të paktën thonë njohësit e politikës së jashtme, duke konsideruar se krijimi i tensioneve në veri të Kosovës do t’i konvenonte vetëm Serbisë, e aspak palës kosovare.

“Ky vendim e faktorizon Kosovën realisht karshi partnerëve ndërkombëtarë, sepse në këtë rast nuk kemi të bëjmë asgjë me Serbinë, në të gjithë këtë dialog e kemi me bashkësinë ndërkombëtare, sepse ata kanë indikacione që në Veri të Kosovës mund të krijohet një kaos dhe po ashtu edhe tension. E krijimi i këtij tensioni i konvenon vetëm palës serbe. Vendim do t’i përmirësojë edhe më shumë raportet ndërkombëtare”, thotë profesori i Shkencave Politike, Dritëro Arifi.

Profesori i Shkencave Politike, Dritëro Arifi

Ngjashëm mendon edhe njohësi i proceseve politike në Kosovë, Agon Maliqi, cili shton se futja e veriut nën administrim të KFOR-it, do të ishte një regres i madh për Kosovën për integrimin e kësaj pjese.

“Gjithsesi do të ishte e dëmshme nëse shkohet deri në maksimum sepse rrezikojmë që situatë e sigurisë në veri  të marrë përsipër KFOR-i, dhe kjo për Kosovën do të përbënte regres në kuptimin e integrimit të veriut”, deklaron Maliqi.

Analisti politik, Agon Maliqi

Ndërkohë, situatën e krijuar në Kosovë, ligjëruesja në Universitetin e Nju Jorkut, Anna Di Lellio, e sheh si një faktor negativ për të ecur tutje në dialog me Serbinë.

“Nuk ka shumë për të thënë në këtë pikë; me luftën në Ukrainë nuk do të ndryshojnë shumë gjërat për Kosovën. Më vjen keq ta them këtë, por kjo është e vërteta”, thotë ajo.

Anna Di Lellio – Crawford, Profesoreshë në “Now York University”

Vendimi i Qeverisë së Kosovës, që edhe për 6 muaj të tjerë të ketë qortim, gjoba e targa provuese erdhi pas kërkesave të shumta të zyrtarëve ndërkombëtarë, me theks të veçantë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. /RTVDukagjini/


Në trend Lajme

Më shumë
Sveçla prezanton dëshmi të reja se si grupi terroristë kishte zhvilluar trajnime ushtarake në Serbi

Sveçla prezanton dëshmi të reja se si grupi terroristë kishte zhvilluar trajnime ushtarake në Serbi

Lajme
Prezantohen pesë video ku shihet grupi terrorist duke kryer stërvitje në pronën e Radoiçiqit para sulmit të 24 shtatorit

Prezantohen pesë video ku shihet grupi terrorist duke kryer stërvitje në pronën e Radoiçiqit para sulmit të 24 shtatorit

Lajme
Drejtori i Policisë: Rreshteri Afrim Bunjaku humbi jetën nga shpërthimi i një mine të telekomanduar, shfaq pamjet

Drejtori i Policisë: Rreshteri Afrim Bunjaku humbi jetën nga shpërthimi i një mine të telekomanduar, shfaq pamjet

Siguri
Drejtori i PK-së: Qendra e grupit terrorist ishte Kopaniku – katër ditë para sulmit u kryen përgatitjet finale në një ndër poligonet më të mëdha të ushtrisë serbe

Drejtori i PK-së: Qendra e grupit terrorist ishte Kopaniku – katër ditë para sulmit u kryen përgatitjet finale në një ndër poligonet më të mëdha të ushtrisë serbe

Lajme
“Interpelancë me Ramën”, Basha: Të sqarojë urgjentisht deklaratën për KFOR-in

“Interpelancë me Ramën”, Basha: Të sqarojë urgjentisht deklaratën për KFOR-in

Lajme

"Një tjetër fuçi baruti në Evropë”, The Guardian: Serbia tërheq disa trupa nga kufiri me Kosovën pas paralajmërimit nga SHBA

Lajme
Kalo në kategori