LAJMI I FUNDIT:

Ndryshimet Kushtetuese në RMV: Nesër skadon afati i nominimit të ekspertëve

Ndryshimet Kushtetuese në RMV: Nesër skadon afati i nominimit të ekspertëve

Të martën duhet të publikohen ekspertët dhe emrat e propozuara nga partitë politike në grupet e punës për ndryshimet kushtetuese. Ministria e Drejtësisë ka konfirmuar se kanë mbërritur disa nominime nga partitë, por pa zbuluar emra.

Reklama

Konfirmime ka edhe nga ekspertët që do të marrin pjesë në përgatitjet e ndryshimeve kushtetuese. Nga Qeveria, nuk kanë bërë publike listën e emrave por kanë bërë thirrje që të gjitha partitë të kyçen në këtë process.

Në opinion tashmë përmendem emrat e profesorëve Renata Deskoska, Besa Arifi, Svetozar Shkariq, Jeton Shasivari e të tjeë, për të cilët thuhet se do të jenë ekspertët që do të japin këshilla për futjen e Bullgarëve në Preambulën e Kushtetutës së Maqedonisë së Veriut.

Por, duket se pushteti do të mbetet I vetëm në procesin e ndryshimeve kushtetuese, pasi OBRM-PDUKM-ja dhe “Levica” bënë të ditur se nuk do të marrin pjesë në grupet e punës.

Përgjigje negative mbërriti edhe nga Alternativa. Sipas tyre, nuk mund të ekzistojnë grupet e punës për ndryshimet kushtetuese derisa nuk arrihet konsensusi midis partive politike.

Negativisht u përgjigjwn edhe nga Lidhja Demokratike e Pavle Trajanovit, nga ku thanë se ndryshimi I Kushtetutës është I papranueshëm pa reciprocitetin nga Bullgaria.

Ndryshe, të hënën skadon afati që Ministria e Drejtësisë e vendosi në shkresën drejtuar institucioneve dhe partive politike përtë caktuar përfaqësuesit në grupet e punës për ndryshimet kushtetuese.

Kryeministri Dimitar Kovaçevski kohë më parë deklaroi se kjo është çështje e brendshme që do ta zgjidhin institucionet e vendit pa implikime nga ana e Bullgarisë, për shkak se, sic tha, ndryshimet kushtetuese janë obligim për Maqedoninë e Veriut që lidhen me negociatat aderuese për anëtarësim në BE.

Në trend Lajme

Më shumë
Avokati serb thotë se do të ngre kallëzim penal ndaj grupit të Radoiçiqit për terrorizëm dhe vrasje në Kosovë

Avokati serb thotë se do të ngre kallëzim penal ndaj grupit të Radoiçiqit për terrorizëm dhe vrasje në Kosovë

Lajme
Pamje ku shihet Radoiçiqi në Prokurorinë e Lartë në Beograd

Pamje ku shihet Radoiçiqi në Prokurorinë e Lartë në Beograd

Lajme
Lëvizja pa viza nga 1 janari - Ambasada Gjermane del me njoftim, tregon se në cilat raste mund t'ju refuzohet hyrja

Lëvizja pa viza nga 1 janari - Ambasada Gjermane del me njoftim, tregon se në cilat raste mund t'ju refuzohet hyrja

Lajme
Me 1 janar qytetarët e Kosovës lëvizin pa viza, qeveria fillon fushatën informuese

Me 1 janar qytetarët e Kosovës lëvizin pa viza, qeveria fillon fushatën informuese

Lajme
Milan Radoiçiq arrestohet në Serbi, ndalohet për 48 orë

Milan Radoiçiq arrestohet në Serbi, ndalohet për 48 orë

Lajme
Kongresistja republikane: SHBA-ja dhe KFOR-i duhet t'i mbajnë përgjegjës sulmuesit që kërcënojnë sigurinë e Kosovës

Kongresistja republikane: SHBA-ja dhe KFOR-i duhet t'i mbajnë përgjegjës sulmuesit që kërcënojnë sigurinë e Kosovës

Lajme
Kalo në kategori