LAJMI I FUNDIT:

NATO synon AI, robotët dhe teknologjinë hapësinore përmes një fondi prej 1 miliard eurosh të grupit

NATO synon AI, robotët dhe teknologjinë hapësinore përmes një fondi prej 1 miliard eurosh të grupit

Një konsorcium i aleatëve të NATO-s ka konfirmuar këstin e parë për kompanitë e financuara si pjesë e fondit të inovacionit prej një miliardë eurosh të grupit.

Aleanca zbuloi fondin në verën e vitit 2022, pak muaj pas fillimit të agresionit të plotë rus të Ukrainës, duke premtuar se do të investonte në teknologji që do të përmirësonin mbrojtjen e saj, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

Fondi mbështetet nga 24 nga 32 shtetet anëtare të NATO-s, duke përfshirë Finlandën dhe Suedinë, të cilat iu bashkuan aleancës në fillim të këtij viti.


Të martën, Fondi i Inovacionit të NATO-s (NIF) konfirmoi se kishte investuar drejtpërdrejt në katër kompani evropiane të teknologjisë, të cilat tha se do të ndihmonin në adresimin e sfidave në mbrojtje, siguri dhe qëndrueshmëri.

Trupi ka ndarë fonde për Fractile, një prodhues i çipave kompjuterikë me bazë në Londër, që synon të bëjë modele të mëdha gjuhësore (LLM) si ato që fuqizojnë ChatGPT të funksionojnë më shpejt, si dhe ARX Robotics të Gjermanisë, i cili dizajnon robotë pa pilot me funksione që variojnë nga ngritje e rëndë deri te survejimi.

Dy startup-et e tjera ishin prodhuesi britanik iCOMAT, i cili prodhon materiale më të lehta për automjetet, dhe Space Forge, një kompani uellsiane. /Telegrafi/