LAJMI I FUNDIT:

NATO jep donacion 60 respiratorë, Filipçe: Simbol i kësaj krize është solidariteti

NATO jep donacion 60 respiratorë, Filipçe: Simbol i kësaj krize është solidariteti

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe, sot së bashku me Ministren e Mbrojtjes, Radmilla Sheqerinska, Ministrin e Punëve të Jashtme, Bujar Osmani morën pjesë në ngjarjen me rastin e marrjes së respiratorëve – një donacion i NATO-s për ballafaqim me COVID-19, njofton Telegrafi Maqedoni.

Bëhet fjalë për 60 respirator donacion nga Fondi i Mirëbesimit i NATO-s me vlerë 1.4 milion euro, i cili mbërriti sot në Aeroportin Ndërkombëtar të Shkupit. Ky donacion është për ballafaqim me pasojat e Covid-19.


Në deklaratën për mediat, Ministri Filipçe theksoi se simboli i kësaj krize shëndetësore është solidariteti. Ai tha se të gjitha vendet i kanë treguar njëri-tjetrit se çfarë do të thotë të ndihmosh, të ndash përvojat, njohuritë, por gjithashtu tregoi vlerën e vërtetë të aleancave në të cilat tani jemi një anëtar i barabartë.

“Më lejoni të shpreh mirënjohjen time për aleancën e NATO-s, veçanërisht Shtetet e Bashkuara, të cilat që nga fillimi i krizës kanë dhuruar pajisje mbrojtëse dhe mjekësore pa të cilat do të ishte vërtet e vështirë për ne të menaxhonim këtë sfidë të madhe shëndetësore, këtë krizë të madhe shëndetësore. Konkretisht, bëhet fjalë për një dhurim i respiratorëve që përdoren në ambulancat për të transportuar pacientë nga një spital në tjetrin, diçka që do të forcojë ndjeshëm sistemin tonë shëndetësor në këtë segment”, tha Filipçe.

Në fillim të epidemisë, shëndeti publik kishte në dispozicion 120 respirator. Prej tyre, 90 ishin në qytetin e Shkupit, ndërsa 30 të tjerët në objektet e shëndetit publik në të gjithë vendin.

Si donacion në periudhën e kaluar kanë arritur respiratorët nga BE (20), nga katër kompani të Maqedonisë (85 respiratorë jo-invazivë), Norvegjia (20) respiratorë të lëvizshme, një donacion privat nga Republika e Bullgarisë (3) UNICEF (10), Republika e Gjermanisë (8)./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Kosova pothuajse

Kosova pothuajse "në fund të pusit", publikohen rezultatet e testit PISA

Lajme
Publikohet dokumenti i kërkesës për divorc i Liridonës dhe Naimit në Suedi

Publikohet dokumenti i kërkesës për divorc i Liridonës dhe Naimit në Suedi

Lajme
Udhëtimi pa viza nga 1 janari - sa muaj afat në pasaportë duhet të keni që të udhëtoni në Shengen?

Udhëtimi pa viza nga 1 janari - sa muaj afat në pasaportë duhet të keni që të udhëtoni në Shengen?

Lajme
Nëna e Marigona Osmanit vitin e kaluar kishte denoncuar në polici Dardan Krivaqën për kanosje, Prokuroria konfirmon se ka zhvilluar hetime

Nëna e Marigona Osmanit vitin e kaluar kishte denoncuar në polici Dardan Krivaqën për kanosje, Prokuroria konfirmon se ka zhvilluar hetime

Jehona Hulaj
Kosova shënoi rënie në PISA, reagon ORCA: Katastrofë arsimore, analfabetizmi në rritje

Kosova shënoi rënie në PISA, reagon ORCA: Katastrofë arsimore, analfabetizmi në rritje

Lajme
Vendet mike dhe armike për Shqipërinë, dalin të dhëna nga Barometri

Vendet mike dhe armike për Shqipërinë, dalin të dhëna nga Barometri

Lajme
Kalo në kategori