LAJMI I FUNDIT:

Muzeu i automjeteve mbretërore në Egjipt – koleksioni që nga koha e Mehmet Ali Pashës

Muzeu i automjeteve mbretërore në Egjipt – koleksioni që nga koha e Mehmet Ali Pashës

Muzeu i Automjeteve Mbretërore gjendet në Kajro të Egjiptit. Është një nga muzetë më prestigjiozë.

Reklama

Ky muze është projektuar për të ekspozuar dhe ruajtur trashëgiminë kulturore të automjeteve mbretërore.

Këto automjete datojnë nga epoka e familjes Kavalali të Memhet Ali Pashës, raporton trt.

Muzeu përmban një koleksion mbresëlënës të karrocave mbretërore.

Aty gjenden edhe modelet e medaljeve, veshjet e punonjësve dhe pajisjet e kalërimit.

Muzeu Mbretëror i Automjeteve, i cili ka në muret e tij piktura vaji të së njëjtës periudhë, shquhet si një nga muzetë e paktë në botë që është i specializuar në ekspozimin e automjeteve të tilla. /Telegrafi/

View this post on Instagram

A post shared by TRT Balkan AL (@trtbalkanal)

Në trend Auto

Më shumë
Rolls-Royce Cullinan Blue Shadow Edition është frymëzuar nga hapësira

Rolls-Royce Cullinan Blue Shadow Edition është frymëzuar nga hapësira

Auto
Një Oldsmobile 442 është nxjerrë nga hambari - pamjet janë befasuese pas pastrimit të parë të veturës klasike në 20 vjet

Një Oldsmobile 442 është nxjerrë nga hambari - pamjet janë befasuese pas pastrimit të parë të veturës klasike në 20 vjet

Auto
Tre Tesla Roadster të rinj të braktisur në Kinë u blenë nga një prodhues makinash tashmë i falimentuar

Tre Tesla Roadster të rinj të braktisur në Kinë u blenë nga një prodhues makinash tashmë i falimentuar

Auto
Del në ankand një Ford Sierra i rrallë

Del në ankand një Ford Sierra i rrallë "i papërlyer", i lënë në një garazh për 20 vjet - pas një renovimi që kushtoi rreth 10 mijë euro

Auto
Po lëvizte me shpejtësi të madhe në Georgia, detaje të ngjarjes kur një veturë 'u ngjit' mbi karrotrec dhe fluturoi 36 metra

Po lëvizte me shpejtësi të madhe në Georgia, detaje të ngjarjes kur një veturë 'u ngjit' mbi karrotrec dhe fluturoi 36 metra

Auto
Citroen prezanton modelin hibrid C5 Aircross

Citroen prezanton modelin hibrid C5 Aircross

Auto
Kalo në kategori