LAJMI I FUNDIT:

Mos e ngrohni orizin kështu, është e rrezikshme për shëndetin

Mos e ngrohni orizin kështu, është e rrezikshme për shëndetin

Orizi i nxehur, nëse bëhet gabimisht, mund të zhvillojë bakterin “Bacillus cereus” i cili shkakton helmim nga ushqimi.

Reklama

Mund t’ju ​​duket se orizin mund ta ruani në frigorifer për një kohë të gjatë, në mënyrë që të mos i përkasë “ushqimeve të rrezikshme” si spinaqi dhe mishi i grirë. Por nuk është kështu.

Sipas rekomandimeve të Departamentit Amerikan të Bujqësisë (USDA), sapo të gatuani oriz, mund ta mbani në frigorifer për një maksimum prej 3-4 ditësh, dhe në ngrirje (e cila nuk rekomandohet aspak sepse humbet shije), për një maksimum prej tre deri në katër muaj.

Dhe si nxehet?

Nutricionistja Betty Gold thotë se në fakt ky ushqim nuk duhet të nxehet aspak. “Orizi i nxehur, nëse bëhet gabim, mund të zhvillojë bakterin ‘Bacillus cereus’, i cili shkakton helmim nga ushqimi”, tha ajo, duke rekomanduar disa mënyra “të sigurta”.

“Për të zvogëluar shanset e zhvillimit të baktereve, ftohni orizin duke e ndarë atë në enë të cekëta ushqimi me kapak.” Ai gjithashtu vëren se ky ushqim duhet të ruhet në një temperaturë prej 4 gradë Celsius ose më të ulët, dhe nëse ka qenë jashtë për më shumë se dy orë – hidhni atë!

Si nxehet në mikrovalë?

Hiqeni kapakun nga ena. Shtoni nga 1 deri në 2 lugë ujë në çdo filxhan oriz. Mbuloni dhe ngrohni në mikrovalë për 3 deri në 4 minuta.

Si nxehet në tigan?

Transferoni orizin në një tigan me vaj dhe përzieni vazhdimisht në një nxehtësi të moderuar. Thyejini të gjitha gungat me pirun dhe sigurohuni që të nxehet në mënyrë të barabartë kudo

Në trend Stil

Më shumë
Aty ku vdekja nuk do të thotë lamtumirë: Në një pjesë të largët të Indonezisë, të ndjerët - dhe trupat e tyre - mbeten pjesë e familjes

Aty ku vdekja nuk do të thotë lamtumirë: Në një pjesë të largët të Indonezisë, të ndjerët - dhe trupat e tyre - mbeten pjesë e familjes

Lifestyle
Nëse bojleri juaj lëshon këtë tingull – mund t'ju vrasë

Nëse bojleri juaj lëshon këtë tingull – mund t'ju vrasë

Bëje vet
Nuk është mirë të mbani kuti vezësh nga kartoni: Mund të rrezikoni shëndetin

Nuk është mirë të mbani kuti vezësh nga kartoni: Mund të rrezikoni shëndetin

Bëje vet
Burri do t’ju tradhtojë, edhe pse keni martesë të lumtur: Ja përse

Burri do t’ju tradhtojë, edhe pse keni martesë të lumtur: Ja përse

Lifestyle
Bëni spërkatës kundër mushkonjave dhe hiqni qafe këto insekte të bezdisshme

Bëni spërkatës kundër mushkonjave dhe hiqni qafe këto insekte të bezdisshme

Bëje vet
Femrat e lindura në këto tri shenja do të lulëzojnë pas moshës 50-vjeçare

Femrat e lindura në këto tri shenja do të lulëzojnë pas moshës 50-vjeçare

Astrologji
Kalo në kategori