Në janar të vitit 2019, Real Madridi luante kundër Real Betisit, ndërsa Karim Benzema pësoi një frakturë të gishtit të vogël të dorës së djathtë kur u rrëzua pas një përplasjeje me Marc Bartra.

Që atëherë, sulmuesi ka luajtur me dorën e fashuar shumë më tepër për shkak të nevojës sesa për besëtytni, edhe pse është e vërtetë se – për kureshtje – vitet e tij më të mira kanë ardhur me këtë fashë që tashmë e dallon në çdo takim.

Pas lëndimit, lajmi i parë ishte se francezi do të mungonte dy muaj për shkak se duhej t’i nënshtrohej ndërhyrjes kirurgjike për të rregulluar gishtin e thyer. Lojtari sapo e kishte mbushur hapësirën e lënë bosh nga largimi i Cristiano Ronaldos në sezonin e parë pas largimit të portugezit (drejt Juventusit), vendosi të priste deri në fund të atij sezoni duke mos e lënë skuadrën pa numrin 9.

Asokohe u konfirmua se Karim do të luante me këtë lëndim. Fasha në fillim ishte më e pavolitshme, sepse zona e frakturuar duhej të mbrohej mirë.

Në fund të sezonit, sulmuesi vendosi të operohej për ta pozicionuar në vend gishtin e thyer, sepse kocka e tij nuk ishte konsoliduar në mënyrën më të mirë. Ndërhyrja kirurgjike shkoi mirë, por kërkonte dy muaj pushim. Mirëpo, kalendari nuk e lejonte një gjë të tillë dhe futbollisti iu bashkua ekipit para kohe për të mos munguar në ndeshje dhe e lëndoi përsëri gishtin.

Sezoni i ri nisi në të njëjtën mënyrë – me Benzeman që mbante fashën, meqenëse operacioni nuk e kishte zgjidhur problemin.

(Foto: The Sun)

Që atëherë, francezi nuk e ka gjetur kohën që të ndalet dhe t’i nënshtrohet përsëri ndërhyrjes kirurgjike. Mirëpo, në rastet e rralla kur e ka lënë gishtin që t’i shihet, gjendja e gishtit të vogël është vlerësuar si i shtrembër, kështu që ai detyrohet ta mbrojë në çdo lojë për të shmangur pësimin e një frakture të re.

Fakti se Benzema ka ditur t’i përshtatet situatës, është treguar edhe me statistika. Jo vetëm që nuk është lënduar, porse çdo vit e ka tejkaluar veten. Në sezonin e kaluar shënoi 30 gola për Realin dhe katër për Francën në Kampionatin Evropian. Derisa në sezonin paraprak (2019/2020), realizoi 27 gola dhe dhuroi 11 asistime.

Karim duhet që një ditë ta mjekojë gishtin e vogël të dorës së djathtë, mirëpo atij sikur nuk i ngutet, sidomos nëse është supersticioz. Megjithatë, ajo fashë tashmë ka hyrë në histori të Real Madridit dhe të futbollit në përgjithësi. /Telegrafi/

(Foto: Marca)