Udhëheqësi i parlamentit britanik, John Bercow, ka dhënë të drejtën e tij për votim nga deputetët të premten, për marrëveshjen e Brexit, të cilën parlamenti e ka hedhur poshtë dy herë.

“Mocioni është i ri, shumë i ndryshëm”, citohet të ketë thënë kryetari i Dhomës së Përfaqësuesve Bercow, i cili kishte bllokuar një votim të mëparshëm duke u thirrur në një statut të shekullit të 17-të duke ndaluar deputetët që të votonin të njëjtin tekst disa herë.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, vota do të jetë për marrëveshjen e tërheqjes me ligj të negociuar me Brukselin dhe jo për deklaratën shoqëruese politike për marrëdhëniet e ardhshme.

Një votim i mëtejshëm parlamentar ende do të kërkohet për të zbatuar Brexit përpara se Britania të mund të largohet nga BE.

Andrea Leadsom, i cili përfaqëson qeverinë në parlament, tha se votimi përmes marrëveshjes së divorcit do të ishte në përputhje me konkluzionet e një samiti të BE-së javën e kaluar që mundësojnë që Brexit të vonohet deri më 22 maj.

Oferta ishte e kushtëzuar që marrëveshja të pranohej deri të premten – planifikuar fillimisht si data e Brexit.

“I inkurajoj të gjithë deputetët që të mbështesin dhe të sigurojnë që ne të largohemi nga BE më 22 maj, duke u dhënë njerëzve dhe bizneseve sigurinë që kanë nevojë”, tha Leadsom. /Telegrafi/