Shefi i politikës së jashtme të Rusisë të premten fajësoi atë që ai e përshkroi si politikë “agresive” e SHBA-së për rritjen e tensioneve globale.

Sergey Lavrov, i cili shërben si ushtrues në detyrë i ministrit të jashtëm pas dorëheqjes së kabinetit qeveritar rus të mërkurën, tha se takimi i kësaj jave të diplomatëve të lartë amerikanë dhe rusë për stabilitetin strategjik nuk arriti ndonjë rezultat të menjëhershëm, duke shtuar se “dialogu po vazhdon”, transmeton Telegrafi.

Marrëdhëniet Rusi-SHBA kanë qenë në rënie të Luftës së Ftohtë që nga aneksimi i Krimesë nga Moska në vitin 2014.

Duke folur në një konferencë vjetore për shtyp, Lavrov tha se SHBA-ja ka stonuar me forcë shtytjen e Rusisë për zgjatjen e traktatit të armëve bërthamore New Start që skadon në vitin 2021.

“Ne do të veprojmë fuqimisht për të shmangur privimin e botës së marrëveshjeve që kontrollojnë dhe kufizojnë armët bërthamore”, tha Lavrov, i cili është emëruar ministër i jashtëm në 2004.

Administrata e presidentit amerikan Donald Trump ka shtyrë që Kina të bashkohet me shkurtimet e armëve bërthamore, por Lavrov e përshkroi idenë si joreale. Ai tregoi refuzimin e Pekinit për të diskutuar zvogëlimin e arsenalin e tij bërthamor, i cili është shumë më i vogël se ai i SHBA-së ose Rusisë.

Lavrov theksoi se shtytja e SHBA për Rusinë për të inkurajuar Kinën të ndryshojë mendjen nuk ka kuptim. “Ne e respektojmë pozicionin kinez dhe nuk do ta bindim Kinën ta ndryshojë atë”, tha ai. /Telegrafi/