LAJMI I FUNDIT:

Mickoski nga Uashingtoni: E ardhmja e rajonit është bashkëpunimi ekonomik dhe investimet

Mickoski nga Uashingtoni: E ardhmja e rajonit është bashkëpunimi ekonomik dhe investimet

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut Hristijan Mickoski në Uashington, së bashku me kryetarët e Qeverisë së Republikës së Shqipërisë Edi Rama dhe Republikës së Malit të Zi, Milojko Spajiq zhvilloi një takim me senatorin Jean Sain dhe senatorin Tom Tillis dhe anëtarët i grupit të vëzhgimit të Senatit për NATO-n.

“Në takim, kryeministri Mickoski theksoi se rajoni i Ballkanit kaloi një periudhë të vështirë sfidash dhe ndryshimesh që treguan se bashkëpunimi, zhvillimi i përshpejtuar dhe investimi në miqësitë e qytetarëve vetëm sa u sjell atyre një jetë më të mirë.

Ai theksoi se bllokadat, frenimet dhe pengesat duhet të jenë një relike e një kohe të shkuar nga e cila rajoni duhet të mësojë se si të ngecë në mosmarrëveshje të paarsyeshme dhe të krijojë stereotipe dhe përçarje mes qytetarëve.


Është e mirëseardhur çdo iniciativë që është për bashkëpunim më të madh në rajon dhe që mund të sjellë jetë më të mirë, tha Mickoski, i cili shtoi se nevojitet një fillim i ri dhe një gjeneratë e politikanëve të gatshëm për një dialog të arsyeshëm të bazuar në fakte”, thuhet në njoftimin e Qeverisë.

E ardhmja e rajonit, theksojnë nga atje, është bashkëpunimi ekonomik dhe investimet për qytetarë më të lumtur, si dhe lufta absolute kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar, që paraqet kërcënimin më të madh për progresin.

Qeveria e vendit, shtojnë nga atje, është e përkushtuar për një ekonomi të zhvilluar dhe vendosjen e shtetit të së drejtës, theksoi kryeministri Mickoski./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Edi Rama “përfshihet” në debatin e plazheve, publikon video nga Velipoja me plot pushues

Edi Rama “përfshihet” në debatin e plazheve, publikon video nga Velipoja me plot pushues

Lajme
Ardhja e mërgimtarëve, nis krijimi i kolonave në kufirin me Serbinë

Ardhja e mërgimtarëve, nis krijimi i kolonave në kufirin me Serbinë

Lajme
Akademiku serb: Serbia nuk guxon as të mendojë për konflikt në Kosovë, derisa atje është NATO

Akademiku serb: Serbia nuk guxon as të mendojë për konflikt në Kosovë, derisa atje është NATO

Siguri
Këto janë 10 plazhet më të bukura shqiptare sipas revistës

Këto janë 10 plazhet më të bukura shqiptare sipas revistës "Condé Nast Traveler"

Lajme
Turistja franceze humb jetën në Liqenin e Komanit

Turistja franceze humb jetën në Liqenin e Komanit

Lajme
Jo temperaturat, por çmimet 'përvëluese' boshatisin plazhet në Shqipëri

Jo temperaturat, por çmimet 'përvëluese' boshatisin plazhet në Shqipëri

Lajme
Kalo në kategori