LAJMI I FUNDIT:

Merkel fiton çmimin e agjencisë së refugjatëve të OKB-së për pritjen e sirianëve kur ishte kancelare

Merkel fiton çmimin e agjencisë së refugjatëve të OKB-së për pritjen e sirianëve kur ishte kancelare

Ish-kancelarja gjermane Angela Merkel ka fituar çmimin prestigjioz për refugjatët Nansen të agjencisë së Kombeve të Bashkuara për refugjatët, duke marrë vlerësime për vendosmërinë e saj për të mbrojtur azilkërkuesit gjatë kohës që ishte në detyrë.

Duke kujtuar se më shumë se 1.2 milion refugjatë dhe azilkërkues të mirëpritur nga Gjermania në 2015 dhe 2016, në kulmin e një krize emigrantësh të shkaktuar veçanërisht nga lufta në Siri, komiteti përzgjedhës i UNHCR-së të martën përshëndeti “udhëheqjen, guximin dhe dhembshurinë” e Merkelit, përcjell Telegrafi.

Në atë kohë, gruaja që udhëhoqi qeverinë gjermane për 16 vjet tha se situata “i vuri në provë vlerat tona evropiane si rrallë herë më parë. Ishte as më shumë e as më pak se një imperativ humanitar”.

Reklama

E shefi i UNHCR-së, Filippo Grandi përshëndeti vendosmërinë e Merkelit për të mbrojtur azilkërkuesit dhe për të mbrojtur të drejtat e njeriut, parimet humanitare dhe ligjin ndërkombëtar.

“… Ishte udhëheqje e vërtetë, duke i bërë thirrje humanizmit tonë të përbashkët, duke qëndruar e vendosur kundër atyre që predikonin frikën dhe diskriminimin”, tha ai.

“Ajo tregoi se çfarë mund të arrihet kur politikanët ndërmarrin kursin e duhur të veprimit dhe të punojnë për të gjetur zgjidhje për sfidat e botës në vend që thjesht të zhvendosin përgjegjësinë te të tjerët”.

Komiteti përzgjedhës theksoi se përveç mbrojtjes së njerëzve të detyruar të ikin nga lufta, Merkel ishte forca shtytëse pas përpjekjeve kolektive të Gjermanisë për t’i pranuar ata dhe për t’i ndihmuar ata të integrohen në shoqëri.

Reklama

Çmimi Nansen, i dhënë çdo vit, u krijua në vitin 1954 për nder të Komisionerit të parë të Lartë të OKB-së për Refugjatët, eksploruesit norvegjez të Arktikut dhe humanitarit Fridtjof Nansen, për të shënuar punën e jashtëzakonshme në emër të refugjatëve.

Merkel do të marrë çmimin e saj dhe 150,000 dollarë në një ceremoni në Gjenevë më 10 tetor, ku do të nderohen edhe katër fitues rajonalë. /Telegrafi/