LAJMI I FUNDIT:

Mënyra më e lehtë për të pastruar karriget e bardha plastike: Përziejeni këto produkte me ujë dhe hiqni papastërtitë

Mënyra më e lehtë për të pastruar karriget e bardha plastike: Përziejeni këto produkte me ujë dhe hiqni papastërtitë

Pothuajse çdo shtëpi ka disa karrige plastike të bardha në oborr, të cilat është e vështirë të rikthehen në bardhësinë e tyre origjinale pas dimrit

Reklama

Mobiliet plastike janë më të lira se llojet e tjera të mobilieve, ndaj janë një zgjedhje e zakonshme në shtëpitë tona.

Përveç kësaj, karriget plastike janë të lehta, mund të palosen njëra mbi tjetrën lehtësisht dhe janë qëndrueshme ndaj kushteve të motit.

E keqja e karrigeve plastike të bardha është se ato ndoten shumë shpejt dhe nëse neglizhohen, mund të jetë shumë i vështirë pastrimi i tyre, transmeton Telegrafi.

Megjithatë, ka truke për heqjen më të lehtë të papastërtive dhe gjithçka që ju nevojitet janë disa produkte.

Njollat nga bari, balta, ushqimi, lëngjet e pemëve ose jashtëqitjet e shpendëve duhet të pastrohen sa më shpejt që të jetë e mundur.

Nëse i lani mirë në fillim të sezonit, me kalimin e kohës ju duhet vetëm t’i mirëmbani ato dhe do të jenë të bukura dhe e pastra gjatë gjithë verës.

Në një spërkatës, përzieni tretësirën prej 25 përqind ujë dhe 75 përqind uthull të bardhë të distiluar dhe nëse njollat janë vërtet të vrazhda, shtoni pak detergjent enësh.

Aplikojeni në zonat me myk e papastërti dhe prisni rreth 10 minuta përpara se ta pastroni. Nëse nuk arrini të pastroni me këtë agjent, mund të provoni edhe ta zhysni sfungjerin në sodë buke dhe më pas të fërkoni njollat me të. Pas disa goditjeve, njollat duhet të zhduken plotësisht.

Pas kësaj, është e nevojshme që plastika të shpëlahet mirë përsëri me ujë të pastër, mundësisht nën presion, në mënyrë që të mos gërryhet dhe të mos shkatërrojë sipërfaqen e karrigeve. Nëse karriget janë të pastra dhe të bardha, thajini ato me një peshqir mikrofibër ose vendosini në diell që të thahen në ajër.

Mos përdorni asnjë lloj pastrues gërryes kur pastroni karriget plastike të bardha ose me ngjyrë. Pastruesit me zhavorr ose sfungjerët e ashpër për pastrim do të gërvishtin plastikën dhe do të lejojnë që papastërtia të grumbullohet në to. /Telegrafi/

Në trend Stil

Më shumë
A e dini pse ora e mësimit në shkollë zgjat 45 minuta?

A e dini pse ora e mësimit në shkollë zgjat 45 minuta?

Stil
Arsyeja e çuditshme pse duhet të vendosni letër alumini pas ruterit të internetit

Arsyeja e çuditshme pse duhet të vendosni letër alumini pas ruterit të internetit

Bëje vet
Transformimi i një banese të vogël: 46m² për pushime familjare

Transformimi i një banese të vogël: 46m² për pushime familjare

Këshilla dhe ide
Testi i IQ-së që duhet të kalojë çdo agjent i FBI-së: Marrin të njëjtat pilula, viktima gjithmonë vdes, jo vrasësi - Si?

Testi i IQ-së që duhet të kalojë çdo agjent i FBI-së: Marrin të njëjtat pilula, viktima gjithmonë vdes, jo vrasësi - Si?

Stil
Femrat që e kanë të vështirë të mbajnë lidhje dashurie janë të lindura në tri shenja të horoskopit

Femrat që e kanë të vështirë të mbajnë lidhje dashurie janë të lindura në tri shenja të horoskopit

Astrologji
Ja ku ndodhet shtëpia më e shtrenjtë në botë! Ka jetuar në të mbreti, e vjetër 190 vjet, kurse tani pronar është një ukrainas me ndikim

Ja ku ndodhet shtëpia më e shtrenjtë në botë! Ka jetuar në të mbreti, e vjetër 190 vjet, kurse tani pronar është një ukrainas me ndikim

Shtëpi të bukura
Kalo në kategori