LAJMI I FUNDIT:

Mediet serbe gënjejnë rreth postimit të Hajrullahut për protestën kundër Vuçiqit në Beograd

Mediet serbe gënjejnë rreth postimit të Hajrullahut për protestën kundër Vuçiqit në Beograd

Mediet serbe të cilat bashkëpunojnë pushtetin e presidentit Aleksandar Vuçiq edhe kësaj radhe vazhdojnë të gënjejnë duke shtrembëruar deklaratat e gazetarëve të medieve në Kosovë.

Reklama

Redaktori i portalit shqiptar mezi pret protestat në Beograd”, është titulli i B92, medie e afërt me regjimin e Vuçiqit, duke gënjyer lidhur me postimin e bërë në Twitter nga kryeredaktori i Telegrafit, Muhamet Hajrullahu.

Hajrullahu në profilin e tij, duke publikuar një foto nga protesta kundër Vuciqit në Beograd, ka shkruar se “ja paskan dridh themelin Vuçiqit në Beograd sot, po get i ka ardhur fundi”, në vend “Dridhet Vuçiqi, i erdh fundi” që pohohet nga B92.

Pas këtij lajmi, Hajrullahu ka kërkuar nga kjo medie që mos t’i keq transmetohen deklaratat, e që herave tjera të mos përdoret Google Translate në përkthimin e citateve.

“Hej, B92 ‘faleminderit’ për vëmendjen tuaj! Por herën tjetër kur të më citoni, të paktën gjeni një përkthyes të mirë dhe bëjeni atë profesionalisht – nëse e dini se çfarë është citimi profesional. Mos i përktheni tweetat e mia në Google Translate dhe ndaloni duke bërë lajme të rreme”, thuhet në reagimin e tij.

Kujtojmë se gjatë të shtunës, në qendër të Beogradit, dhjetëra mijëra persona protestuan nën sloganin “Serbia kundër dhunës”. Kjo protestë u thirr nga opozita dhe është e katërta e këtij lloji që organizohet në Serbi, për të kundërshtuar përgjigjen e Qeverisë pas dy sulmeve masive që ndodhën në maj në këtë shtet, kur u vranë 18 persona. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Një tërmet i fuqishëm godet Bosnjën dhe Hercegovinën – lëkundjet janë ndjerë edhe në Kroaci

Një tërmet i fuqishëm godet Bosnjën dhe Hercegovinën – lëkundjet janë ndjerë edhe në Kroaci

Bosnja
Shpëtuan, por thonë se janë “të vdekur brenda” – rrëfimi i nuses dhe dhëndrit, pas zjarrit brenda një salle dasmash që vrau mbi 100 njerëz në Irak

Shpëtuan, por thonë se janë “të vdekur brenda” – rrëfimi i nuses dhe dhëndrit, pas zjarrit brenda një salle dasmash që vrau mbi 100 njerëz në Irak

Azia
Inicialet

Inicialet "SRB" vendosen në ambasadën e Kosovës në Kroaci, reagon deputetja shqiptare Lekaj-Përlaskaj

Kroacia
Zgjedhje të jashtëzakonshme në Serbi?

Zgjedhje të jashtëzakonshme në Serbi?

Serbia
Djali i Prigozhin mund të marrë kontrollin e Wagner - zbulohen disa

Djali i Prigozhin mund të marrë kontrollin e Wagner - zbulohen disa "detaje të negociatave"

Botë
Dy mesazhe të fuqishme nga SHBA dhe BE për Ukrainën

Dy mesazhe të fuqishme nga SHBA dhe BE për Ukrainën

Botë
Kalo në kategori