LAJMI I FUNDIT:

McLaren F1 u tejkalua në pistën me shumë kthesa nga Tesla Model 3

McLaren F1 u tejkalua në pistën me shumë kthesa nga Tesla Model 3

Tesla Model 3 Performance, shënoi arritje të rëndësishme në një piste me shumë kthesa

Reklama

Gjatë muajit të kaluar, Tesla Model 3 është bërë lajm, pasi arriti ta kalonte ta kalonte për një kohë rekorde pistën Tsukuba Circuit në Japoni, transmeton Telegrafi.

Për 1:04.7 Tesla Model 3 arriti ta kalonte këtë pistë me shumë kthesa, por nuk mundi ta tejkalonte McLaren F1, për një të dhjetën e sekondës.

Kjo nuk ka mjaftuar për Tesla, që është kthyer sërish në të njëjtin terren dhe ka arritur ta përshkonte me shpejtësi, duke e tejkaluar rivalin nga McLaren për 1.3 sekonda.

Megjithëse ka dukje të njëjtë, kjo Tesla nuk është e njëjta që do dilet edhe në treg, pasi është modifikuar që të jetë shumë e fuqishme në pistë, derisa gomat i kishte të njëjta që përdoren në Porsche 911 GT3 RS.

Derisa, shoferi që e kreu xhiron, nuk është i mësuar që të vozitë makina që mbushen me rrymë, duke lënë të kuptohet se në të ardhmen, Model 3 mund të arrijë përformancë edhe më të mirë. /Telegrafi/