LAJMI I FUNDIT:

McLaren F1 është mundur nga Model 3, në kushte më të favorshme kjo Tesla mund të arrijë edhe më mirë

McLaren F1 është mundur nga Model 3, në kushte më të favorshme kjo Tesla mund të arrijë edhe më mirë

Në pistën e Tsukuba, Tesla Model 3 Performace ka arritur një sukses të jashtëzakonshëm

Reklama

Gjatë muajit të kaluar, Tesla Model 3 ka qenë lajm kryesor, për arritjen e shpejtë të përfundimit të xhiros së Tsukuba Circuit në Japoni, për 1:04.7 që për një të dhjetën nuk arriti ta mposhtë McLaren F1, transmeton Telegrafi.

Por, versioni Performace që e kreu të njëjtën xhiro, arriti ta përfundonte për 1:03.3 duke e mundur McLaren F1 për 1.3 sekonda.

Ky nuk ishte një Model 3 për shitje, por makinë që Tesla e përdorë për teste të ndryshme, por që kishte mangësi të konsiderueshme.

Në kushte më të favorshme edhe në këtë formë ka mundur të përfundonte edhe më mirë, së paku për një sekondë.

Makina e ka pasur sistemin për ngasje në rrugë dhe nuk ishte e fokusuar për pista, rrotat ia ka pasur të  Porsche 911 GT3 RS dhe shoferi nuk ishte profesionist që nget makina që mbushen me rrymë.

Sikur të gjitha këto të ishin ndryshe, që mund të realizohen brenda një kohe, kjo Tesla mund të arrinte rezultatet edhe më të mira. /Telegrafi/

Në trend Auto

Më shumë
Golfi prej 76 mijë eurosh u shit për 8 minuta

Golfi prej 76 mijë eurosh u shit për 8 minuta

Auto
Volvo fillon të rimëkëmbet – shitjet e kompanisë në maj u rritën me 31 për qind

Volvo fillon të rimëkëmbet – shitjet e kompanisë në maj u rritën me 31 për qind

Auto
Australia prezanton kamionin e parë

Australia prezanton kamionin e parë "hibrid plug-in" për zjarrfikësit

Auto
Britanikja shpjegon pse ndaloi në një pikë karburanti për ta mbushur Tesla-n e saj, veprimi i saj fitoi vëmendjen edhe të Elon Musk

Britanikja shpjegon pse ndaloi në një pikë karburanti për ta mbushur Tesla-n e saj, veprimi i saj fitoi vëmendjen edhe të Elon Musk

Auto
Hyundai ofron vështrim të hershëm të Ioniq 6 - ja si duket nga jashtë dhe brenda

Hyundai ofron vështrim të hershëm të Ioniq 6 - ja si duket nga jashtë dhe brenda

Auto
Tesla Model S mposht rekordin personal të Nürburgring

Tesla Model S mposht rekordin personal të Nürburgring

Auto
Kalo në kategori