LAJMI I FUNDIT:

Mbytja e turistes gjermane, kërkohet ndalimi i hyrjes së turistëve në kanionet e Shqipërisë pa mjetet e sigurisë dhe guida të licencuara

Mbytja e turistes gjermane, kërkohet ndalimi i hyrjes së turistëve në kanionet e Shqipërisë pa mjetet e sigurisë dhe guida të licencuara

Pas lajmit të mbytjes së një turisteje gjermane në kanionin e Langaricës në jug të Shqipërisë, një prej njësive pjesëtare e shoqatës së raftingut në Shqipëri, Zamo Rafting ka reaguar duke kërkuar ndërhyrjen e ministrisë për ndalimin e futjes së turistëve në kanione pa mjetet e nevojshme dhe pa guida të certifikuara. 

Reklama

Sipas Zamo Rafting, kanionet janë të rrezikshme pasi janë zona të mbyllura ku uji i shirave e sidomos i digave (Langarica ka digë) krijojnë rrezikshmëri shumë të lartë në këto zona.

Mbytet turistja gjermane në kanionin e Langaricës, shpëton bashkëshorti
Lexo po ashtu Mbytet turistja gjermane në kanionin e Langaricës, shpëton bashkëshorti

“Një tjetër lajm tragjik! Mbytet turistja gjermane në kanionin e Langaricës, shpëton bashkëshorti i saj. Gjendje e jashtëzakonshme në kanionet e Shqipërisë! Turistë pa veshjet dhe pajisjet e duhura profesionale si kostumet neoprene, jelek shpëtimi, skafandra dhe më e rëndësishmja pa guida profesionale të canyoning apo te eksplorimit të kanioneve te pajisur me mjete te sigurisë si litarë shpëtimi, radio dhe veshje profesionale”, shkruan në Facebook, Zamo Rafting.

“Kanionet nuk eksplorohen pa guida profesionale të pajisura me mjetet e sigurisë dhe pajisje profesionale për turistët! Ministria e Turizmit dhe Mjedisit duhet ti ndalojë, janë shumë të rrezikshëm”, sqaron guida e raftingut që operon në zonën e Beratit. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Krstiq: Presioni ndaj serbëve në veri vjen drejtpërdrejt nga BIA dhe Vuçiq

Krstiq: Presioni ndaj serbëve në veri vjen drejtpërdrejt nga BIA dhe Vuçiq

Lajme
Escobar: Lajçak ka mbështetjen e plotë, nuk mendoj se një vend prej një milion e gjysmë do ta bindë komunitetin transatlantik të ndryshojë taktikat e tij

Escobar: Lajçak ka mbështetjen e plotë, nuk mendoj se një vend prej një milion e gjysmë do ta bindë komunitetin transatlantik të ndryshojë taktikat e tij

Lajme
13-vjeçari në Ferizaj dyshohet se bëri vetëvrasje, prokuroria deklarohet për rastin

13-vjeçari në Ferizaj dyshohet se bëri vetëvrasje, prokuroria deklarohet për rastin

Kronika e Zezë
Dyshohet se morën pjesë në vrasje, tortura e dëbim të popullatës civile – policia jep detaje për arrestimin e tre serbëve në Vushtrri

Dyshohet se morën pjesë në vrasje, tortura e dëbim të popullatës civile – policia jep detaje për arrestimin e tre serbëve në Vushtrri

Drejtësi
Cilat janë garancitë që Asociacioni nuk do të përfundojë si “Republika serbe”, Hovenier: Duhet të keni besim në SHBA-të, jemi zotuar se nuk do të lejojmë që kjo të ndodhë

Cilat janë garancitë që Asociacioni nuk do të përfundojë si “Republika serbe”, Hovenier: Duhet të keni besim në SHBA-të, jemi zotuar se nuk do të lejojmë që kjo të ndodhë

Lajme
Gashi, ministrave të LVV-së: Boll u çaraveshët, se po flasim për diçka të rëndësishme

Gashi, ministrave të LVV-së: Boll u çaraveshët, se po flasim për diçka të rëndësishme

Lajme
Kalo në kategori