LAJMI I FUNDIT:

Mastodon përfiton nga situata “kaotike” në Twitter pas blerjes nga Musk

Mastodon përfiton nga situata “kaotike” në Twitter pas blerjes nga Musk

Që nga dita e parë kur Elon Musk mori drejtimin e Twitter, numri i njerëzve që regjistrohen në një rrjet të vogël social të quajtur Mastodon është rritur. Ju mund të mos keni dëgjuar për Mastodon, i cili ekziston që nga viti 2016, por tani po rritet me shpejtësi.

Reklama

Disa po ikin nga Twitter për të ose të paktën po kërkojnë një vend të dytë për të postuar mendimet e tyre në internet pasi rrjeti social shumë më i njohur përballet me pushime nga puna, ndryshime të diskutueshme të produkteve, një ndryshim të pritshëm në qasjen e tij ndaj moderimit të përmbajtjes dhe një kërcim në retorikë urrejtjeje.

Mund të mos ketë asnjë alternativë të qartë ndaj Twitter-it, një platformë unike me ndikim që lëviz shpejt, me tekst të rëndë, bisedë dhe e orientuar drejt lajmeve. Por Mastodon, godet një pikë të caktuar. Shërbimi ka një pamje të ngjashme me Twitter, me një afat kohor të përditësimeve të shkurtra të renditura në mënyrë kronologjike dhe jo në mënyrë algoritmike, përcjell Telegrafi.

Mastodon i lejon përdoruesit të bashkohen me një mori serverësh të ndryshëm të drejtuar nga grupe dhe individë të ndryshëm, në vend të një platforme qendrore të kontrolluar nga një kompani e vetme si Twitter, Instagram ose Facebook.

Ndryshe nga rrjetet më të mëdha sociale, Mastodon është pa pagesë dhe pa reklama. Ai operohet nga një organizatë jofitimprurëse e drejtuar nga krijuesi i Mastodon, Eugen Rochko, dhe mbështetet përmes financimit të njerëzve.

Drejtori ekzekutiv Rochko, në një intervistë të dhënë për CNN Business gjatë së enjtes tha se Mastodon fitoi 230,000 përdorues që nga 27 tetori, dita kur edhe Musk mori kontrollin e Twitter. Tani ka 655,000 përdorues aktivë çdo muaj, bëri të ditur ai. Twitter raportoi në korrik se kishte afro 238 milionë përdorues aktivë në ditë nga të cilët fiton para.

Eugen Rochko, themelues dhe drejtor ekzekutiv i Mastodon.

“Nuk është aq i madh sa Twitter, padyshim, por është më i madhi që ka qenë ndonjëherë ky rrjet,” tha Rochko, i cili fillimisht krijoi Mastodon si një projekt më shumë sesa një produkt konsumi, dhe, po, emri i rrjetit social u frymëzua nga grupi heavy metal, Mastodon. /Telegrafi/