LAJMI I FUNDIT:

MASH: Të rritet niveli i sigurisë në objektet shkollore

MASH: Të rritet niveli i sigurisë në objektet shkollore

Ministria e Arsimit dhe Shkencës pas ngjarjeve të fundit nëpër shkollat e Shkupit ku kishte denoncime për bomba nëpërmjet email adresave bën thirrje deri tek gjitha udhëheqësitë e shkollave që të rrisin nivelin e sigurisë në objektet shkollore dhe të vazhdohet me organizimin e procesit arsimor.

Nga atje dënojnë çdo përpjekje për të ndërprerë procesin mësimor, dhe krijimin e shqetësimeve të panevojshme për sigurinë nëpër klasa.
” MASH dënon çdo përpjekje për të penguar dhe ndërprerë mësimin, për të larguar nxënësit dhe mësuesit nga realizimi i mësimeve ditore, pra nga detyrat e punës dhe krijimi i shqetësimeve të panevojshme për sigurinë e tyre në klasa.


Bëjmë apel deri tek udhëheqësitë e shkollave që të rrisë nivelin e sigurisë në objektet shkollore dhe të vazhdojnë me organizimin e procesit arsimor. Vetëqeverisjet lokale nën kompetencat e të cilave janë shkollat fillore komunale dhe shkollat e mesme publike, MASH dhe MPB gjithmonë dalin në ndihmë kur nevojitet mbështetje shtesë, sepse të gjithë veprojmë në drejtim të mbrojtjes së interesave të nxënësve dhe të rinjve në përgjithësi.

Ministria e Arsimit dhe Shkencës dënon veprimet e subjekteve që penguan punën e disa shkollave të mesme në kryeqytet gjatë ditëve të fundit. Shpresojmë që së shpejti të gjenden dhe të sanksionohen nga autoritetet përkatëse”, thonë nga MASH.

Ndryshe tre ditëve të fundit nëpër disa shkolla të Qytetit të Shkupit nga adresë e panjohur kishte denoncime për bomba, ku më pas janë evakuuar nxënësit dhe është ndërprerë procëesi arsimor. Pas hetimeve të bërë të gjitha denoncimet kanë rezultuar si të rreme, e ndërsa nga MPB bëjnë me dije se po hetojnë rastin.

Në trend Lajme

Më shumë
Dëshmitari thotë se në natën kritike e kishte parë në një kafiteri njërin nga të akuzuarit për vrasjen e trefishtë në Gllogjan

Dëshmitari thotë se në natën kritike e kishte parë në një kafiteri njërin nga të akuzuarit për vrasjen e trefishtë në Gllogjan

Drejtësi
Edhe në rigjykim, Dardan Krivaqa e Arbër Sejdiu deklarohen të pafajshëm për vrasjen e Marigona Osmanit

Edhe në rigjykim, Dardan Krivaqa e Arbër Sejdiu deklarohen të pafajshëm për vrasjen e Marigona Osmanit

Drejtësi
LDK injoron letrën e PDK-së, Mustafa: Përgjigjen tashmë ia kemi kthyer ideatorit të vërtetë

LDK injoron letrën e PDK-së, Mustafa: Përgjigjen tashmë ia kemi kthyer ideatorit të vërtetë

Politikë
QKMK u bën thirrje qytetarëve t’i shmangen qarkullimit përmes pikave kufitare me Serbinë, të shtunën protestohet në territorin serb

QKMK u bën thirrje qytetarëve t’i shmangen qarkullimit përmes pikave kufitare me Serbinë, të shtunën protestohet në territorin serb

Lajme
Gazetarja: Turistët nga Kosova

Gazetarja: Turistët nga Kosova "braktisin" Durrësin, shtohen rezervimet nga vendet e BE-së dhe Britania

Lajme
Ish-ushtaraku: Serbia nuk mund të hyjë brenda kufijve të Kosovës, e kemi NATO-n

Ish-ushtaraku: Serbia nuk mund të hyjë brenda kufijve të Kosovës, e kemi NATO-n

Siguri
Kalo në kategori