LAJMI I FUNDIT:

Mario Draghi mandatari i ri i qeverisë italiane, bankieri që e mbrojti euron fillon betejën kundër pandemisë së coronavirusit

Mario Draghi mandatari i ri i qeverisë italiane, bankieri që e mbrojti euron fillon betejën kundër pandemisë së coronavirusit

Ish-presidenti i Bankës Qendrore Evropiane, Mario Draghi, ka fituar mandatin për formimin e qeverisë së re italiane.

Reklama

Mario Draghi që e quajnë Super-Mario, ka qenë në krye të Bankës Qendrore Evropiane, transmeton Telegrafi.

Ai mbahet në mend për fjalimin e tij në vitin 2014, kur tha se “do ta ruaj euron me çfarëdo çmimi qoftë ai”.

Para se të bëhej drejtor i Bankës Qendrore Evropian, ka qenë guvernator i Bankës Qendrore italiane, drejtor i thesarit dhe për një kohë të shkurtër ka punuar për njërën nga bankat më të mëdha në botë – Goldman Sachs.

Pas përfundimit të mandat në Bankën Qendrore Evropiane, Draghi është shfaqur rrallë në opinion, duke përjashtuar rastin kur në mars të vitit të kaluar Financial Times, e citoi se “gjendemi në luftë kundër coronavirusit, dhe se duhet reaguar shpejt për të mos e paguar qmimin e lartë”. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Një 'adhurues' i Putinit, makinave të shpejta dhe ‘bodybuilding-ut’ – kush është Robert Fico, njeriu që pritet të kthehet në pushtet në Sllovaki?

Një 'adhurues' i Putinit, makinave të shpejta dhe ‘bodybuilding-ut’ – kush është Robert Fico, njeriu që pritet të kthehet në pushtet në Sllovaki?

Evropa
Inicialet

Inicialet "SRB" vendosen në ambasadën e Kosovës në Kroaci, reagon deputetja shqiptare Lekaj-Përlaskaj

Kroacia
Dy mesazhe të fuqishme nga SHBA dhe BE për Ukrainën

Dy mesazhe të fuqishme nga SHBA dhe BE për Ukrainën

Botë
Rusët vizatojnë bombardues në pistë, duke menduar se do të mashtrojnë ukrainasit – harrojnë t’i përfundojnë “punimet” deri në fund

Rusët vizatojnë bombardues në pistë, duke menduar se do të mashtrojnë ukrainasit – harrojnë t’i përfundojnë “punimet” deri në fund

Evropa
Luftëtarët e Wagner mendojnë njeriu që emëroi Putini si ‘shefin e tyre’ është ‘një tradhtar’

Luftëtarët e Wagner mendojnë njeriu që emëroi Putini si ‘shefin e tyre’ është ‘një tradhtar’

Botë
Gazetari serb Popoviq: 'Vrite veten' – kjo përgjigje mund ta pres Radoiçiqin nga shefi i tij Vuçiq

Gazetari serb Popoviq: 'Vrite veten' – kjo përgjigje mund ta pres Radoiçiqin nga shefi i tij Vuçiq

Serbia
Kalo në kategori