LAJMI I FUNDIT:

Marina amerikane e prezantoi anijen e saj më të re luftarake

Marina amerikane e prezantoi anijen e saj më të re luftarake

Më 29 shkurt, Marinës amerikane iu shtua edhe një anije e re luftarake (LCS), dhe ajo u prezantua gjatë një ceremonie në Marinette, Wisconsin.

Reklama

Sipas News4Jax.com, para prezantimit, ekipi i udhëhequr nga Lockheed Martin e nisi anijen në ujë më 19 janar. Anija planifikohet të fillojë provat në det më vonë këtë vit, transmeton Telegrafi.

“Shkathtësia, shpejtësia dhe fuqia sulmuese e LCS-së e bëjnë atë një mjet mjaft luftarak dhe mjet mjaft të domosdoshëm për të ndihmuar marinarët të arrijnë misionet e tyre”, tha Joe DePietro nga Lockheed Martin”.

LCS është një anije modulare, e rikonfigurueshme, e krijuar për të përmbushur kërkesat e vlefshme të flotës për luftë sipërfaqësore (SUW), luftë kundër nëndetësve (ASW). 

Klasa LCS përbëhet nga dy variante, varianti i Lirisë dhe varianti i Pavarësisë, i hartuar dhe ndërtuar nga dy ekipe të industrisë.

Ekipi i varianteve të Lirisë drejtohet nga Lockheed Martin në Marinette, Wisconsin. Ekipi me variante të Pavarësisë udhëhiqet nga Austal USA në Mobile, Alabama.

Në trend Botë

Më shumë
Fillimisht shtien me pushkë automatike dhe më pas aktivizuan jelekun me eksploziv – pamje nga sulmi terrorist në Ankara

Fillimisht shtien me pushkë automatike dhe më pas aktivizuan jelekun me eksploziv – pamje nga sulmi terrorist në Ankara

Turqia
Publikohen pamjet e shpërthimit në Ankara, dy persona kryen sulm me bombë

Publikohen pamjet e shpërthimit në Ankara, dy persona kryen sulm me bombë

Turqia
SHBA shmangu për një “fije” mbylljen e qeverisë

SHBA shmangu për një “fije” mbylljen e qeverisë

Amerika
Inicialet

Inicialet "SRB" vendosen në ambasadën e Kosovës në Kroaci, reagon deputetja shqiptare Lekaj-Përlaskaj

Kroacia
Sulm me bombë para Parlamentit turk, njëri prej sulmuesve hidhet në erë – tjetri neutralizohet nga policia

Sulm me bombë para Parlamentit turk, njëri prej sulmuesve hidhet në erë – tjetri neutralizohet nga policia

Turqia
Njësia e operatorëve të dronëve ukrainas që nuk po i lë “askund” vend ushtrisë së Vladimir Putinit

Njësia e operatorëve të dronëve ukrainas që nuk po i lë “askund” vend ushtrisë së Vladimir Putinit

Evropa
Kalo në kategori