LAJMI I FUNDIT:

Marca zgjedh 100 lojtarët më të mirë të vitit që lamë pas – Dominojnë Bayern Munich dhe Lewandowski

Marca zgjedh 100 lojtarët më të mirë të vitit që lamë pas – Dominojnë Bayern Munich dhe Lewandowski

Viti 2020 nuk ishte si të tjerët sa i përket futbollit, ndërsa pas çdo viti gazeta e njohur spanjolle Marca zgjedhe 100 lojtarët më të mirë.

Reklama

Coronavirusi e ka dominuar jetën brenda dhe jashtë fushës, gazeta spanjolle zgjedh disa nga momentet më interesante.

Ajo radhit fitoren 8-2 të Bayern Munchen ndaj Barcelonës në Ligën e Kampionëve UEFA, fitoren e në kampionatin spanjoll të Real Madridit dhe kurorëzimin e Robert Leëandoëski si lojtari i vitit  ‘The Best’ të FIFA-s.


Le t’i shohim zgjedhjet e Marcas.

Nuk ka qene e thënë për Messin që këtë vit të fitojë. Ai fitoi çmimin e golashënuesit më të mirë “Pichichi” në La Liga Santander, si dhe regjistroi më së shumti asistime (21).

Haaland ishte një nga historitë e vitit, duke shënuar 32 gola në 31 ndeshje dhe duke fituar çmimin ‘Golden Boy’ për lojtarin më të mirë të ri në botë.

Një legjendë e gjallë, Neuer ishte vendimtar për pesë trofetë e fituar të Bayern në vitin 2020.
Dhe në moshën 34 vjeç, ai vazhdon të thyejë rekorde.

Sulmuesi madrilen aktualisht është në periudhën më të mirë të karrierës së tij. Pas largimit të Cristiano Ronaldos nga Santiago Bernabeu, francezi është bërë udhëheqësi i skuadrës.

Golat dhe ndikimi i tij bënë që Los Blancos të fitojë përsëri titullin në La Liga.

Sezoni i kaluar ishte sigurisht sezoni i tij më i mirë në kryeqytetin francez. Ai e mori ekipin e tij në shpinë dhe i fitoi ato në ndeshjet kryesore.

PSG luajti në finale të Ligës së Kampionëve.

I pangopur, i pandalshëm, i papërshkrueshëm. Sulmuesi portugez është e gjitha kjo dhe më shumë.

Ai shënoi më shumë gola nga çdokush në vitin 2020, dhe tani ka mbi 100 për Portugalinë.

Një tjetër yll që nuk tregon asnjë shenjë që po plaket.

Ai është një sinonim i qëndrueshmërisë dhe nuk ishte rastësi që disa nga humbjet më të dhimbshme të Real Madridit në vitin 2020 erdhën kur ai mungoi.

Francezi i ri ishte një ndeshje larg fitimit të titullit të vetëm që tani i mungon, në finale kundër Bayern.

Ai është udhëheqësi i gjeneratës tjetër, por a do të jetë PSG e mjaftueshme për ambiciet e tij?

Një nga mesfushorët më të mirë – në mos më i miri në botë. Sukseset e Bayernit në vitin 2020 nuk do të ishin të mundshme pa të dhe kontributet e tij.

Ai shënoi shtatë gola dhe dha 17 asistime.

Polaku ishte golashënuesi më i mirë në Bundesliga dhe Ligën e Kampionëve.

Ai është një tjetër lojtar që tregon që mosha – tani është 32 vjeç – është thjesht një numër.

Dhe me 55 gola dhe 10 asistime në 47 ndeshje garuese këtë vit, ndikimi i tij ka qenë i padiskutueshëm.


Pjesa tjetër e renditjes:

11. Thomas Muller
12. Trent Alexander-Arnold
13. Kevin De Bruyne


14. Ciro Immobile
15. Virgil van Dijk
16. Alphonso Davies
17. Thiago Alcantara
18. Marc-Andre Ter Stegen
19. Sadio Mane
20. Toni Kroos
21. Mo Salah


22. Harry Kane
23. Son Heung-Min
24. Luka Modric
25. Serge Gnabry
26. Zlatan Ibrahimovic


27. Raheem Sterling
28. Timo Werner
29. Thibaut Courtois
30. Bruno Fernandes
31. Romelu Lukaku


32. Angel Di Maria
33. Joao Felix
34. David Alaba
35. Leon Goretzka
36. Roberto Firmino


37. Jules Kounde
38. Marcus Rashford
39. Ederson
40. Alisson
41. Marquinhos
42. Jan Oblak


43. Fede Valverde
44. Ansu Fati
45. Andy Robertson
46. Frenkie De Jong


47. Lautaro Martinez
48. Rodri Hernandex
49. Georginio Wijnaldum
50. Jesus Navas
51. Keylor Navas
52. Alvaro Morata


53. Sergio Reguilon
54. Ever Banega
55. Martin Odegaard
56. Jadon Sancho
57. Ferran Torres
58. Paulo Dybala
59. Marcos Llorente
60. Memphis Depay


61. Diogo Jota
62. Jamie Vardy
63. Mikel Oyarzabal
64. Theo Hernandez
65. Jordan Henderson
66. Eduardo Camavinga


67. Pierre-Emerick Aubameyang
68. Papu Gomez
69. Philippe Coutinho
70. Sergio Aguero
71. Thorgan Hazard
72. Ngolo Kante
73. Dayot Upamecano
74. Kai Havertz


75. Hugo Lloris
76. Houssem Aouar
77. Diego Carlos
78. Tanguy Ndombele
79. Gabriel Jesus
80. Dries Mertens
81. Paul Pogba


82. Anthony Martial
83. Mason Greenwood
84. Carlos Tevez
85. Ben Chilwell
86. Danny Ings
87. James Rodriguez
88. James Maddison
89. Edinson Cavani


90. Jack Grealish
91. Brenner
92. Santi Cazorla
93. Andres Iniesta
94. Pedro Guilherme
95. Duvan Zapata
96. Weston Mckennie
97. Ivan Perisic
98. Everton Ribeiro
99. Eduardo Salvio
100. Martinez Quarta


/Telegrafi/