LAJMI I FUNDIT:

Malta, vendi i parë në Evropë që legalizon marihuanën – posedimi dhe kultivimi i kanabisit për përdorim nuk është më vepër penale

Malta, vendi i parë në Evropë që legalizon marihuanën – posedimi dhe kultivimi i kanabisit për përdorim nuk është më vepër penale

Malta këtë javë do të jetë vendi i parë evropian që do ta legalizojë kultivimin dhe posedimin e kanabisit për përdorim personal.

Reklama

Posedimi i mbi 7 gramë marihuanë, do të jetë legal për personat e moshës mbi 18 vjet, e do të lejohet kultivimi edhe i katër lloj bimëve tjera, transmeton Telegrafi.

Pas votimit në Parlamentin e Maltës që planifikohet të ndodh të martën, ligjin thuhet se do ta nënshkruaj presidentja.

E kjo lëvizje e Maltës, shtetit më të vogël anëtare e BE-së, do të duhej që brenda vitit të ardhshëm të sillte reforma në mbarë Evropën.

Gjermania së fundmi ka paralajmëruar se do të rregulloj tregun e kanabisit, e ngjashëm ka paralajmëruar edhe qeveria zvicerane, ajo e Luksemburgut dhe Holandës. Në Itali planifikohet referendumi sa i përket kësaj çështje.

Përtej oqeanit, Kanadaja, Meksika dhe 18 shtetet amerikane kanë miratuar ligje të ngjashme. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Mediet serbe gënjejnë rreth postimit të Hajrullahut për protestën kundër Vuçiqit në Beograd

Mediet serbe gënjejnë rreth postimit të Hajrullahut për protestën kundër Vuçiqit në Beograd

Serbia
Kubanezët luftojnë në anën e rusëve në Ukrainë, u është premtuar shtetësia dhe 5 dollarë në dorë dhe pagë mujore prej 2.545

Kubanezët luftojnë në anën e rusëve në Ukrainë, u është premtuar shtetësia dhe 5 dollarë në dorë dhe pagë mujore prej 2.545

Evropa
Kreu i inteligjencës ukrainase pranoi rolin e tij në sulmin në urën e Krimesë

Kreu i inteligjencës ukrainase pranoi rolin e tij në sulmin në urën e Krimesë

Evropa
A do të furnizohet Ukraina me raketat gjermane Taurus, që kanë një rreze veprimi prej 500 kilometra dhe mund të shkatërrojnë bunkerë nëntokësorë?

A do të furnizohet Ukraina me raketat gjermane Taurus, që kanë një rreze veprimi prej 500 kilometra dhe mund të shkatërrojnë bunkerë nëntokësorë?

Evropa
Erdogan u jep fëmijëve para dhe lodra në shkollën ku votoi në Stamboll

Erdogan u jep fëmijëve para dhe lodra në shkollën ku votoi në Stamboll

Turqia
Rusia kreu sulmin më të madh me dron në Kiev që nga fillimi i agresionit, ukrainasit pretendojnë se kanë rrëzuar 52 nga 54 fluturaket pa pilot

Rusia kreu sulmin më të madh me dron në Kiev që nga fillimi i agresionit, ukrainasit pretendojnë se kanë rrëzuar 52 nga 54 fluturaket pa pilot

Evropa
Kalo në kategori