LAJMI I FUNDIT:

Lustracionit në Kosovë, qëllimisht nuk bëhet!? (Video)

Lustracionit në Kosovë, qëllimisht nuk bëhet!? (Video)

Shtatëmbëdhjetë vjet nga përfundimi i luftës në Kosovë, vendi nuk ka ende Ligjin e Lustracionit, proces ky që do të mundësonte qartësimin për rolin e atyre që kanë punuar në sistemin e kaluar.

Mungesa e këtij Ligji po sjell edhe joefikasitet në punë të gjykatësve dhe prokurorëve, thotë njohësi i rrethanave të sigurisë, Drizan Shala. Ai thotë se është më se i nevojshëm ky proces, që ta qartësojë rolin e atyre që kanë punuar në sistemin e kaluar.

Zafir Berisha, anëtar i Komisionit për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e Forcës së Sigurisë së Kosovës, thotë se ka pasur pengesa që të futet në kuvend çështja e lustracionit për shkak të “stërmbushjes së elementeve komuniste”. Berisha dyshon se kjo po bëhet me qëllim. /Gazeta Tribuna/


Në trend Lajme

Më shumë
Konjufca: Raportet Kosovë-SHBA nuk janë për t’u shqetësuar, kritikat e tyre janë me vend

Konjufca: Raportet Kosovë-SHBA nuk janë për t’u shqetësuar, kritikat e tyre janë me vend

Lajme
Planifikimi për atentat ndaj Kurtit, drejtori i AKI-së raportoi para deputetëve – deputeti Zyba nuk jep detaje të diskutimit

Planifikimi për atentat ndaj Kurtit, drejtori i AKI-së raportoi para deputetëve – deputeti Zyba nuk jep detaje të diskutimit

Siguri
“Ku je kryetar, a je a qysh je a”, “Qysh me i kry bre këto procese se unë amater” – Lekaj e Konjufca shkëmbejnë batuta para fillimit të seancës gjyqësore

“Ku je kryetar, a je a qysh je a”, “Qysh me i kry bre këto procese se unë amater” – Lekaj e Konjufca shkëmbejnë batuta para fillimit të seancës gjyqësore

Drejtësi
Arrestohet në Kosovë njëri nga vëllezërit Avdyli, i akuzuar për vrasje në Norvegji

Arrestohet në Kosovë njëri nga vëllezërit Avdyli, i akuzuar për vrasje në Norvegji

Lajme
Policia publikon fotografinë e disa personave, kërkon ndihmë për arrestimin e tyre

Policia publikon fotografinë e disa personave, kërkon ndihmë për arrestimin e tyre

Lajme
Spitali i Gjakovës për rastin e 4-vjeçares: Kemi ofruar dokumentacionin e kërkuar, policia dhe prokuroria kanë nisur hetimet

Spitali i Gjakovës për rastin e 4-vjeçares: Kemi ofruar dokumentacionin e kërkuar, policia dhe prokuroria kanë nisur hetimet

Lajme
Kalo në kategori