LAJMI I FUNDIT:

Luftanijet amerikane lundrojnë për herë të parë në ngushticën e Tajvanit, që nga vizita e Nancy Pelosit

Luftanijet amerikane lundrojnë për herë të parë në ngushticën e Tajvanit, që nga vizita e Nancy Pelosit

Dy luftanije të marinës amerikane kanë lundruar nëpër ujërat ndërkombëtare të ngushticës së Tajvani, kanë bërë të ditur tre zyrtarë amerikanë për Reuters, që po cilësohet si operacioni i parë pas rritjes së tensioneve me Kinën për shkak të vizitës së Kryetares së Kongresit amerikan, Nancy Pelosi në Tajvan.

Reklama

Viteve të fundit luftanijet amerikane – e përkohësisht edhe të vendeve aleate si Britania e Madhe dhe Kanadaja kryejnë lundrime rutinore në ngushticës, duke nxitur zemërim te Pekini, transmeton Telegrafi.

Kina pati filluar stërvitjet ushtarake në afërsi të ishullit pas vizitës së Pelosit në fillim të gushtit – ku këto stërvitje ushtarake vazhduan me javë të tëra.

Ardhja e Pelosit në Tajvani pati zemëruar Kinën, që e cilësonte si tentim të SHBA-ve që të “përfshihet në çështjet e brendshme të vendit”.

Këta zyrtarë amerikanë në kushte anonimiteti, kanë thënë se luftanijet e marinës amerikane Chanceloresville dhe Antietam, po kryejnë operacionet në këtë rajon.

Ngushtica e Tajvanit shpesh është burim i rritjes së tensioneve, që kur qeveria kineze ishte larguar nga Tajvani në vitin 1949, pasi kishte humbur luftën qytetare me komunistët që e themeluan Republikën Popullore të Kinës. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Turqia zgjedh mes Erdoganit dhe Kilicdaroglut - gjithçka që duhet të dini për zgjedhjet presidenciale

Turqia zgjedh mes Erdoganit dhe Kilicdaroglut - gjithçka që duhet të dini për zgjedhjet presidenciale

Turqia
Momenti kur ushtari rus i dorëzohet forcave të Ukrainës

Momenti kur ushtari rus i dorëzohet forcave të Ukrainës

Evropa
Detektuan nga një distancë praninë ushtarëve rusë pranë Bakhmutit, ushtria e Ukrainës vihet menjëherë në veprim

Detektuan nga një distancë praninë ushtarëve rusë pranë Bakhmutit, ushtria e Ukrainës vihet menjëherë në veprim

Evropa
Drama elektorale në Turqi: Ogan me Erdoganin, partia që e mbështeti atë i jep përkrahje Kilicdaroglut

Drama elektorale në Turqi: Ogan me Erdoganin, partia që e mbështeti atë i jep përkrahje Kilicdaroglut

Turqia
Trupat ukrainase luftojnë me ushtarët rusë në Bakhmut për kontrollin e qytetit

Trupat ukrainase luftojnë me ushtarët rusë në Bakhmut për kontrollin e qytetit

Evropa
Ukraina thotë se Rusia ka ngadalësuar sulmet në Bakhmut

Ukraina thotë se Rusia ka ngadalësuar sulmet në Bakhmut

Evropa
Kalo në kategori