LAJMI I FUNDIT:

Llaskarca, pas një viti, në Gjykatën Penale më në fund merren në pyetje tre ekspertët

Llaskarca, pas një viti, në Gjykatën Penale më në fund merren në pyetje tre ekspertët

Pas një viti, në Gjykatën Penale më në fund janë marrë në pyetje tre ekspertët Jakub Mamuti, Lupço Postollovski dhe Nevzat Zekir.

Reklama

Ata kanë përgatitur super-ekspertizën e komunikacionit për autobusin e aksidentuar të “Durmo Tours” që mori jetën e 16 persona dhe 36 la të plagosur.

Prokurori Darko Jakimovski ngriti dyshime për atë nëse këta ekspertë kanë kryer të gjitha kontrollet e nevojshme në terren pasi sipas tij nuk ka gjurmë për këtë. Eksperti Mamuti kësaj ju përgjigj se në momentin që s’gjejnë asgjë, nuk e shkruajnë fare.

Ai madje tha se nuk janë marrë me analizimin e parregullsive të mundshme në autobus, pasi siç tha, kolegët ekspertë të makinerisë i kanë siguruar se autobusi nuk ka qenë faktori për aksidentin. Ndryshe, kjo rrezikon të largojë nga faji pesë të akuzuarit tjerë që janë drejtues të “Durmo Tours” dhe tërë faji t’i ngelë shoferit të autobusit, Manoil Trifunovskit.

Në trend Lajme

Më shumë
Rama: Pavarësia e Kosovës është aprovuar nga Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë

Rama: Pavarësia e Kosovës është aprovuar nga Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë

Lajme
Cilat janë garancitë që Asociacioni nuk do të përfundojë si “Republika serbe”, Hovenier: Duhet të keni besim në SHBA-të, jemi zotuar se nuk do të lejojmë që kjo të ndodhë

Cilat janë garancitë që Asociacioni nuk do të përfundojë si “Republika serbe”, Hovenier: Duhet të keni besim në SHBA-të, jemi zotuar se nuk do të lejojmë që kjo të ndodhë

Lajme
Arrestimi i serbëve për krime lufte, BE: Jemi në kontakt me autoritetet në Prishtinë

Arrestimi i serbëve për krime lufte, BE: Jemi në kontakt me autoritetet në Prishtinë

Lajme
Escobar: Lajçak ka mbështetjen e plotë, nuk mendoj se një vend prej një milion e gjysmë do ta bindë komunitetin transatlantik të ndryshojë taktikat e tij

Escobar: Lajçak ka mbështetjen e plotë, nuk mendoj se një vend prej një milion e gjysmë do ta bindë komunitetin transatlantik të ndryshojë taktikat e tij

Lajme
Linjat e autobusëve të Trafikut Urban tashmë edhe në Google Maps, Rama jep detaje

Linjat e autobusëve të Trafikut Urban tashmë edhe në Google Maps, Rama jep detaje

Prishtina
Krstiq: Presioni ndaj serbëve në veri vjen drejtpërdrejt nga BIA dhe Vuçiq

Krstiq: Presioni ndaj serbëve në veri vjen drejtpërdrejt nga BIA dhe Vuçiq

Lajme
Kalo në kategori