Gjykata në Turqi ka liruar pastorin amerikan Andrew Brunson nga akuzat që rëndonin mbi të, dhe është urdhëruar që menjëherë të lirohet, shkruan Washington Post.

Rasti i pastorit amerikan kishte bërë që SHBA-të dhe Turqia të kenë mospajtime të mëdha, e madje e madje të zbehen raportet mes këtyre dy vendeve, transmeton Telegrafi.

Procesit i gjykimit të Brunson ka rifilluar sot në pjesën perëndimore të Turqisë, ku disa orë para gjykimit zyrtarët amerikanë kishin deklaruar se kishin arritur marrëveshje me autoritetet turke për lirimin e tij.

50-vjeçari akuzohej nga autoritetet e sigurisë turke për lidhjet me terrorizmin, derisa administrata e presidentit amerikan Donald Trump i ka quajtur këto pretendime si të rreme. Prokuroria e akuzonte pastorin për lidhjet me separatistët kurdë, dhe tentim puqin e vitit 2016. /Telegrafi/