LAJMI I FUNDIT:

Lavrov lë të kuptojë se Rusia synon pushtimin e Moldavisë

Lavrov lë të kuptojë se Rusia synon pushtimin e Moldavisë

Rusia ka nisur pushtimin e shtetit ukrainas gati para një viti dhe duke se nuk do të ndalet me kaq.

Reklama

Ministri i punëve të Jashtme të Rusisë, Sergey Lavrov la të kuptohet se Moldavia mund të bëhet viktima e radhës e agresionit rus.

“Tani po analizojmë rolin në Moldavi”, Lavrov u përgjigj në pyetjen se a do të ketë objektiva të reja shtetit rus.

Kujtojmë se Rusia tashmë ka rrëmbyer një pjesë të territorit moldav, ku ka mijëra trupa gjenden në rajonin e Transnistrisë, e cila ka shpallur pavarësinë e njëanshme në vitin 1990.

Ndërkohë, Lavrov ka deklaruar sot se është i gatshëm të nis negociatat për përfundimin e luftës me Ukrainën.

Ndryshe, kryediplomati rus është i sanksionuar prej Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Bashkimit Evropian dhe Britanisë së Madhe. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Vullnetarët rusë që luftojnë në krah të Ukrainës, kapin rob disa ushtarë të Putinit

Vullnetarët rusë që luftojnë në krah të Ukrainës, kapin rob disa ushtarë të Putinit

Evropa
Ukrainasit arrijnë dy fitore kundër rusëve në Donetsk dhe Luhansk

Ukrainasit arrijnë dy fitore kundër rusëve në Donetsk dhe Luhansk

Evropa
Kreu i Wagnerit publikon pamje të heqjes së minave - Prigozhin akuzon Kremlinin se u përpoq t'ia vras mercenarët

Kreu i Wagnerit publikon pamje të heqjes së minave - Prigozhin akuzon Kremlinin se u përpoq t'ia vras mercenarët

Evropa
Pamje panoramike, ajër të pastër dhe adrenalinë - shtigjet më të mira për çiklizëm në Evropë

Pamje panoramike, ajër të pastër dhe adrenalinë - shtigjet më të mira për çiklizëm në Evropë

Evropa
Rusia u kërkon banorëve në kufi me Ukrainën të evakuohen sa më shpejt

Rusia u kërkon banorëve në kufi me Ukrainën të evakuohen sa më shpejt

Evropa
Sullivan: Me kundërofensivë, Ukraina do të rimarrë territor të rëndësishëm strategjik

Sullivan: Me kundërofensivë, Ukraina do të rimarrë territor të rëndësishëm strategjik

Evropa
Kalo në kategori