LAJMI I FUNDIT:

Larja në 90 gradë Celsius – a është një ide e mirë

Larja në 90 gradë Celsius – a është një ide e mirë
(Foto: Kitchen Infinity)

Nëse mendoni se rrobat tuaja duhet të pastrohen thellë me një larje të mirë të nxehtë, mund të tundoheni ta vendosni rrobalarësen në temperaturë 90 gradë Celsius.

Reklama

Por, a është një ide e mirë larja në një temperaturë kaq të lartë? Nuk është thelbësore të lani rrobat ose sendet shtëpiake në një temperaturë prej 90°C.

Ju mund t’i lani lehtësisht rrobat tuaja në një temperaturë më të ulët duke përdorur një detergjent të specializuar.

Studimet e reja sugjerojnë se larja e rrobave shumë të ndotura dhe rrobave të bardha në më shumë se 60°C, është krejtësisht e panevojshme.

Arsyeja kryesore është konsumi i panevojshëm i energjisë, si edhe përdorimi i rrobalarëseve moderne e detergjenteve të lëngshëm, të cilët do të largojnë të gjitha papastërtitë në temperatura më të ulëta.

Ndërkaq, rrobat me ngjyra dhe ato të zeza mjafton të lahen deri në 40 gradë. /Telegrafi/

Në trend Stil

Më shumë
Testi i IQ-së që duhet të kalojë çdo agjent i FBI-së: Marrin të njëjtat pilula, viktima gjithmonë vdes, jo vrasësi - Si?

Testi i IQ-së që duhet të kalojë çdo agjent i FBI-së: Marrin të njëjtat pilula, viktima gjithmonë vdes, jo vrasësi - Si?

Stil
Femrat që e kanë të vështirë të mbajnë lidhje dashurie janë të lindura në tri shenja të horoskopit

Femrat që e kanë të vështirë të mbajnë lidhje dashurie janë të lindura në tri shenja të horoskopit

Astrologji
Si t’i lani jastëkët në rrobalarëse pa e humbur formën e tyre?

Si t’i lani jastëkët në rrobalarëse pa e humbur formën e tyre?

Bëje vet
A mund të thyeni rekordin? Vetëm dy fotografi janë identike, zbuloni se cila janë ato

A mund të thyeni rekordin? Vetëm dy fotografi janë identike, zbuloni se cila janë ato

Stil
Arsyeja e çuditshme pse duhet të vendosni letër alumini pas ruterit të internetit

Arsyeja e çuditshme pse duhet të vendosni letër alumini pas ruterit të internetit

Bëje vet
Pjesa e dytë: Testin të cilin duhet ta kalojnë agjentët e FBI-së për t’u pranuar

Pjesa e dytë: Testin të cilin duhet ta kalojnë agjentët e FBI-së për t’u pranuar

Lifestyle
Kalo në kategori