LAJMI I FUNDIT:

Ky është plani i ri i Gjermanisë në rast të një lufte në Evropë – me kërcënimet në rritje nga Rusia

Ky është plani i ri i Gjermanisë në rast të një lufte në Evropë – me kërcënimet në rritje nga Rusia

Për herë të parë që nga Lufta e Ftohtë, Gjermania ka përditësuar planet e saj nëse konflikti shpërthen në Evropë, me ministrat që përmendin kërcënimin e paraqitur nga Rusia.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, një dokument prej 67 faqesh, i publikuar së fundmi, parashikon transformimin e plotë të jetës së përditshme për qytetarët gjermanë në rast lufte.

Dhe kjo, siç vlerëson CNN, është një shenjë e mëtejshme se si Gjermania, e cila ka pasur një qëndrim të vendosur anti-militarist që nga Lufta e Dytë Botërore, është detyruar të përshtatë politikën e saj të sigurisë dhe ushtarake në vazhdën e luftës së Moskës kundër Ukrainës.

Kështu, vë në pah mediumi në fjalë, në kushtet e kohës së luftës, rekrutimi i detyrueshëm në ushtri do të rikthehej dhe punëtorët e kualifikuar mbi 18 vjeç do të mund të detyroheshin të punonin në punë të caktuara, duke përfshirë furrat e bukës dhe zyrat postare – si dhe të pengoheshin të linin punën e tyre.

Mjekët, psikologët, infermierët dhe veterinerët gjithashtu mund të ripërdoren në rolet e shërbimit ushtarak dhe civil.

Sipas dokumentit, në rast të pakësimit të furnizimeve ushqimore, qeveria do të grumbullonte ushqime për t’u siguruar qytetarëve “një vakt të nxehtë në ditë” për një periudhë kohe të pazbuluar.

Rezervat federale do të përfshijnë ushqime si orizi dhe qumështi i kondensuar.

Gjermania ka nevojë për 75 mijë ushtarë të rinj - gjithçka lidhet me një luftë të mundshme me Rusinë
Lexo po ashtu Gjermania ka nevojë për 75 mijë ushtarë të rinj - gjithçka lidhet me një luftë të mundshme me Rusinë

Burime të tjera kyçe si benzina dhe nafta gjithashtu mund të racionalizohen me kuponë nëse ato bëhen “të pakta”.

Ai gjithashtu përshkruan masat e mbrojtjes civile duke përfshirë transformimin e stacioneve nëntokësore në bunkerë të improvizuar dhe përgatitjen e spitaleve për një fluks pacientësh, përcjell Telegrafi.

Duke zbuluar planet, ministrja e Brendshme gjermane Nancy Faeser tha se ishte e nevojshme që vendi i saj të armatoset më mirë përballë agresionit rus.

“Agresioni rus ka ndryshuar plotësisht situatën e sigurisë në Evropë – para së gjithash midis partnerëve tanë lindorë të BE-së dhe NATO-s si në shtetet baltike, por edhe për shkak të kërcënimeve hibride si sulmet kibernetike, spiunazhi dhe dezinformimi këtu”, ka theksuar ajo.

“Përveç të gjitha masave mbrojtëse të autoriteteve tona të sigurisë dhe parandalimit dhe mbrojtjes ushtarake, ne duhet të forcojmë më tej mbrojtjen civile”.

Siç shkruan më tej CNN, dokumenti paralajmëron se spitalet e Gjermanisë do të duhet të përgatiten për të trajtuar një numër të madh pacientësh për një periudhë të gjatë kohore.

Ai shton se, nëse shpërthen lufta, popullsia gjermane nuk mund të llogarisë në “ndihmë të organizuar nga qeveria” që do të ofrohet menjëherë, për shkak të mundësisë “që dëmtimi të ndodhë njëkohësisht në një numër të madh vendndodhjesh”.

Prandaj, thuhet në të, civilët duhet të jenë të gatshëm të ndihmojnë veten e tyre së pari, si dhe t’u ofrojnë ndihmë fqinjëve aty ku është e mundur.

Bodrumet, parkingjet nëntokësore dhe stacionet e metrosë duhet të përdoren si bunkerë të përkohshëm, thuhet në dokument, duke shtuar se sulmet mund të ndodhin me “kohë paralajmëruese jashtëzakonisht të shkurtra”.

Ndërkohë nga mediat transmetuese dhe dixhitale të Gjermanisë do të kërkohet me ligj që të ndajnë menjëherë informacione të rëndësishme të qeverisë.

Si transmetues shtetëror gjerman, Deutsche Welle do të detyrohet ligjërisht t’i japë qeverisë informacione në lidhje me oraret e transmetimit për shpalljen e ligjeve, rregulloreve dhe përditësimeve të reja.

Autoritetet do të kenë fuqinë për të evakuuar civilët në zona të caktuara – megjithëse familjet nuk duhet të ndahen, thuhet në dokument.

Ndërsa shërbimet gjermane të motit pritet të vazhdojnë edhe në rast emergjence, autoritetet mund të ndalojnë ose kufizojnë publikimin e parashikimeve.

Planet e përditësuara të Gjermanisë për kohën e luftës vijnë pasi presidenti rus Vladimir Putin paraqet një kërcënim të vazhdueshëm të sigurisë për Evropën.

Lufta e tij në Ukrainë është në vitin e saj të dytë, pa një fund përfundimtar në horizont dhe frika se konflikti mund të përhapet në një luftë më të gjerë që përfshin NATO-n.

“Ukraina ka të drejtë të sulmojë objektiva legjitime ushtarake në Rusi”, deklaron shefi i NATO-s
Lexo po ashtu “Ukraina ka të drejtë të sulmojë objektiva legjitime ushtarake në Rusi”, deklaron shefi i NATO-s

Të mërkurën, ministri gjerman i Mbrojtjes, Boris Pistorius u citua nga gazeta Der Spiegel të ketë thënë: “Duhet të jemi gati për luftë deri në vitin 2029”.

Pistorius shtoi: “Ne nuk duhet të besojmë se Putini do të ndalet në kufijtë e Ukrainës kur të arrijë kaq larg”.

Në mënyrë të ngjashme, zëra nga brenda qeverisë britanike kanë shprehur nevojën për të qenë gati për luftë.

Ish-sekretari i Mbrojtjes i Mbretërisë së Bashkuar, Ben Wallace, në shkurt deklaroi se “lufta po vjen” në Britani deri në fund të dekadës, pasi ai bëri thirrje për investime më të mëdha në mbrojtje.

Në javët e fundit Rusia ka lëshuar disa nga paralajmërimet e saj më të forta për Perëndimin deri tani, në dritën e disa aleatëve të Ukrainës që i kanë dhënë Kievit lejen për të përdorur armët e tyre për të goditur objektiva të kufizuara brenda territorit rus. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Miliona njerëz mbetën pa energji elektrike në pak sekonda, këto janë tri teoritë që shkaktuan terrin në Ballkan

Miliona njerëz mbetën pa energji elektrike në pak sekonda, këto janë tri teoritë që shkaktuan terrin në Ballkan

Botë
Një mik që nuk e kishte parë prej 20 vitesh i hipi në taksi - miliona njerëz emocionoi skena nga Dallasi

Një mik që nuk e kishte parë prej 20 vitesh i hipi në taksi - miliona njerëz emocionoi skena nga Dallasi

Amerika
Këto do të jenë pesë

Këto do të jenë pesë "sfidat e menjëhershme" për shefin e ardhshëm të NATO-s, Mark Rutte

Botë
Dënohen me burg katër anëtarët e familjes më të pasur të Britanisë - abuzuan me shërbëtorët

Dënohen me burg katër anëtarët e familjes më të pasur të Britanisë - abuzuan me shërbëtorët

Evropa
Vetëm për vëmendje të rinjtë rrezikojnë jetën në Indi - shikoni trendin e fundit në shtetin e madh aziatik

Vetëm për vëmendje të rinjtë rrezikojnë jetën në Indi - shikoni trendin e fundit në shtetin e madh aziatik

Azia
Rritet numri i të vdekurve në Turqi - temperaturat e larta shkaktuan zjarre të shumta

Rritet numri i të vdekurve në Turqi - temperaturat e larta shkaktuan zjarre të shumta

Turqia
Kalo në kategori