LAJMI I FUNDIT:

Ky është influencuesi më i suksesshëm në botë me të ardhura prej 82 milionë dollarësh

Ky është influencuesi më i suksesshëm në botë me të ardhura prej 82 milionë dollarësh

Jimmy Donaldson, i njohur si MrBeast, është krijuesi digjital më i suksesshëm në vitin 2023, sipas Forbes. Fitimet e tij bruto të vlerësuara arrijnë në 82 milionë dollarë.

I dyti në listë janë Rhett & Link me 35 milionë dollarë, i ndjekur nga PrestonPlayz dhe Ryan Kaji me të njëjtën shumë, ndërsa në vendin e pestë është Jake Paul me 34 milionë dollarë fitime bruto.


10 më të suksesshmit e parë janë meshkujt, femra e parë gjendet vetëm në vendin e 11-të dhe është tiktokeri dhe YouTuber-i i njohur Charli D’Amelio. Së bashku me të, në listë janë edhe Emma Chamberlain, Alexandra Cooper, Huda Katan dhe Bailey Sarian.

Kush është MrBeast?

MrBeast është YouTuber më i ndjekur sot me mbi 200 milionë ndjekës në atë platformë.

Ai publikoi videon e tij të parë në YouTube kur ishte vetëm 13-vjeç, në shkurt të vitit 2012. Vitet e para, ai u përpoq të mposhtte algoritmin e platformës për të mbledhur sa më shumë abonentë dhe shikime, por në të vërtetë nuk e bëri me sukses.

Kishte disa faza. Fillimisht ai luajti video-lojën e njohur Minecraft, më pas Call of Duty, më pas u përpoq të vlerësonte fatin e YouTuber-ve të tjerë dhe të komentonte situatat dramatike në të cilat u gjendën krijuesit e tjerë. Më pas ai dilte rrallë para kamerës. Ai arriti të mbledhë disa shikime duke u tallur me krijues të tjerë në vitin 2016 dhe në atë kohë ai kishte tashmë rreth 30.000 abonentë.

Ai gjithashtu u regjistrua në kolegj në atë kohë, por zgjati vetëm dy javë para se ta braktiste, duke i thënë nënës së tij: “Më mirë të jem i varfër sesa të bëj asgjë përveç YouTube”.

Nëna e tij nuk ishte shumë e lumtur për këtë, ndaj e detyroi atë të linte shtëpinë e prindërve në moshën 18-vjeçare dhe të fillonte të jetonte i pavarur. Ai regjistroi videon e tij të parë virale në vitin 2017, duke e treguar atë duke numëruar deri në 100.000, për të cilën ai tha se iu deshën 44 orë.

Ai tha se e kuptoi se po funksiononte, ishte i dëshpëruar sepse nuk kishte para dhe kur parashikimet e tij u konfirmuan, ai e dinte se çfarë të bënte në platformë. Kështu që ai pa “It’s Everyday Bro” të krijuesit të videove Jake Paul për 10 orë dhe rrotulloi “Fidget spinner” për 24 orë, duke arritur kështu milionat e parë të ndjekësve.

Tani ai bën disa lloje videosh që ai e di se do të bëhen virale. Dhe kjo përfshin sfida të tilla si personi i fundit që do të largohet ose ndarja e parave ose gjërave. Ndërsa kanali i tij u rrit, ai ishte në gjendje të punësonte miqtë e tij të fëmijërisë për ta ndihmuar, por duke e bërë këtë, ata u bënë vetë YouTuberë të njohur. /KP/

Në trend Teknologji

Më shumë
Apple bëri të mundur që përdoruesit të shkarkojnë aplikacione nga faqet e internetit

Apple bëri të mundur që përdoruesit të shkarkojnë aplikacione nga faqet e internetit

Teknologji
Logitech po përgatit një mi

Logitech po përgatit një mi "të zgjuar": Ju ndihmon të shkruani email ose të modifikoni tekstet - sa do të kushtojë

Teknologji
“Edhe unë mund të humbas punën time”, thotë Bill Gates – teksa flet për të ardhmen e Inteligjencës Artificiale

“Edhe unë mund të humbas punën time”, thotë Bill Gates – teksa flet për të ardhmen e Inteligjencës Artificiale

Teknologji
Microsoft do të investojë 1.5 miliard dollarë në grupin G42 të Inteligjencës Artificiale të Abu Dhabit

Microsoft do të investojë 1.5 miliard dollarë në grupin G42 të Inteligjencës Artificiale të Abu Dhabit

Teknologji
Një robot humanoid i përshkruar si

Një robot humanoid i përshkruar si "më i avancuari në botë" do të shfaqet në Skoci

Teknologji
Viber prezanton funksionin e ri me Al

Viber prezanton funksionin e ri me Al

Teknologji
Kalo në kategori