LAJMI I FUNDIT:

Kush thotë që joga është e mërzitshme? Këto pozicione janë të shkëlqyeshme edhe për seks

Kush thotë që joga është e mërzitshme? Këto pozicione janë të shkëlqyeshme edhe për seks

Ushtrimi i jogës sjell përfitime të shumta shëndetësore, por edhe sipas disa studimeve të paradokohshme njëri ndër ato pozicione është edhe përmirësimi i jetës seksuale

Reklama

Studimi i bërë para pesë vjetësh në meshkujt e moshës midis 24 dhe 60 vjeç ka treguar që joga ka efekte pozitive në jetën seksuale, transmeton Telegrafi.

Pas 12 javësh ushtrimi të rregullt të jogës, të intervistuarit kanë vlerësuar jetën e tyre seksuale si dukshëm të përmirësuar.

Hapin tjetër të hulumtimeve e kanë bërë shkencëtarët koreanë, të cilët kohë më parë kanë vendosur të studiojnë ndikimin e jogës në jetën seksuale të grave. Studimi përfshiu 41 gra midis moshave 30 dhe 60 vjeç, shkruan theworldnews, përcjell Telegrafi.

Në krahasim me grupin kontrollues, të intervistuarat të cilat kanë ushtruar jogë kanë përjetuar përmirësim dukshëm të vështirësive të tyre shëndetësore: është shënuar rënie e nivelit të kolesterinës dhe sheqerit në gjak, si edhe ulje e shtypjes së gjakut.

Të intervistuarat gjithashtu kanë theksuar ndikimin e jogës në arritjen e nivelit të eksitimit seksual, rritje të lagështisë së vagjinës dhe kënaqësi më të madhe në jetën seksuale.

Por duket se përfitimet e jogës për kënaqësinë seksuale nuk ndalen këtu – domethënë, pozicionet e stërvitjes mund të jenë një bazë e shkëlqyeshme për pozicionet e reja seksuale.

Shikoni disa prej tyre dhe gjeni frymëzimin tuaj:

/Telegrafi/

Në trend Stil

Më shumë
A e dini se larja e enëve të yndyrshme me ujë të nxehtë është e gabuar?

A e dini se larja e enëve të yndyrshme me ujë të nxehtë është e gabuar?

Bëje vet
Shtëpia me kate në parcelë të ngushtë (Plani detaj)

Shtëpia me kate në parcelë të ngushtë (Plani detaj)

Dizajn dhe Arkitekturë
Truku më i mirë për të “ringjallur” një xhaketë të vjetër lëkure: Ja me çfarë ta lyeni

Truku më i mirë për të “ringjallur” një xhaketë të vjetër lëkure: Ja me çfarë ta lyeni

Bëje vet
Në fillim janë të këndshëm dhe të ëmbël, por më vonë tregojnë 'fytyrën e vërtetë' -  kujdes nga meshkujt e lindur në këto katër shenja

Në fillim janë të këndshëm dhe të ëmbël, por më vonë tregojnë 'fytyrën e vërtetë' - kujdes nga meshkujt e lindur në këto katër shenja

Astrologji
Tri shenjat që tregojnë se partneri/ja është një tradhtar serialë

Tri shenjat që tregojnë se partneri/ja është një tradhtar serialë

Lifestyle
Ja ku ndodhet shtëpia më e shtrenjtë në botë! Ka jetuar në të mbreti, e vjetër 190 vjet, kurse tani pronar është një ukrainas me ndikim

Ja ku ndodhet shtëpia më e shtrenjtë në botë! Ka jetuar në të mbreti, e vjetër 190 vjet, kurse tani pronar është një ukrainas me ndikim

Shtëpi të bukura
Kalo në kategori