LAJMI I FUNDIT:

Kurti i uron fitoren presidentit të Turqisë, Recep Tayyip Erdogan

Kurti i uron fitoren presidentit të Turqisë, Recep Tayyip Erdogan

Kryeministri Albin Kurti, ka uruar fitoren e Recep Tayyip Erdogan, i cili do ta drejtojë Turqinë edhe për një mandat tjetër.

Reklama

Në një shkrim në Twitter, Kurti tha se pret thellim të mëtejmë të bashkëpunimit me Turqinë.

“Urimet e mia të sinqerta për Presidentin Erdogan për rizgjedhjen e tij të suksesshme presidenciale. Duke pritur për thellimin e mëtejshëm të bashkëpunimit dypalësh strategjik ndërmjet Kosovës dhe Turqisë”, ka shkruar Kurti.

Më herët edhe presidentja Vjosa Osmani ka uruar Erdoganin.

“I shprehim urimet tona të përzemërta Presidentit Recep Tayyip Erdogan për fitoren e sotme. Ndërsa ju vazhdoni ta udhëhiqni Turqinë drejt sukseseve të reja, mezi pres të punojmë së bashku për të vazhduar bashkëpunimin tonë të shkëlqyer”, ka shkruar Osmani në Tëitter, përcjell Telegrafi.

Presidentja Osmani uron Erdoganin për fitoren në zgjedhjet për president të Turqisë
Lexo po ashtu Presidentja Osmani uron Erdoganin për fitoren në zgjedhjet për president të Turqisë

“Le të vazhdojë të forcohet partneriteti mes Kosovës dhe Turqisë”, tha Osmani.

Kreu i këtij këshilli, Ahmet Yener, zyrtarisht shpalli rezultatin zgjedhor, duke thënë se Erdogan ka fituar 52.14 për qind të votave.

“Edhe nëse të gjitha rezultatet që ende nuk janë futur në sistem shkojnë për kandidatin tjetër, rezultati nuk do të ndryshojë”, tha ai.

Më 99.43 për qind të votave të numëruara, rivali i Erdoganit, Kemal Kilicdaroglu, ka fituar 47.86 për qind të votave, shtoi Yener.

Më herët, Erdogan tha se populli turk i ka dhënë atij përgjegjësinë për të qeverisur në pesë vjetët e ardhshme, duke shpallur fitoren në rundin e balotazhit të zgjedhjeve presidenciale./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Kreu i partisë opozitare në Serbi, Ponosh: Radoiçiq u lirua nga paraburgimi, sepse kishte marrëveshje me pushtetin

Kreu i partisë opozitare në Serbi, Ponosh: Radoiçiq u lirua nga paraburgimi, sepse kishte marrëveshje me pushtetin

Lajme
Osmani arrin në Spanjë: Do të flas për sigurinë në Kosovë, pas agresionit të Serbisë

Osmani arrin në Spanjë: Do të flas për sigurinë në Kosovë, pas agresionit të Serbisë

Lajme
Lirimi i Radoiçiqit nga paraburgimi, Bogdanoviq thirrje Osmanit e Kurtit: Mbroni qytetarët serbë në veri

Lirimi i Radoiçiqit nga paraburgimi, Bogdanoviq thirrje Osmanit e Kurtit: Mbroni qytetarët serbë në veri

Lajme
Policia kërkon ndihmë për identifikimin e një personi, dyshohet për vjedhje në Prishtinë

Policia kërkon ndihmë për identifikimin e një personi, dyshohet për vjedhje në Prishtinë

Kronika e Zezë
Abbott vizitoi ushtarët në kampin Bondsteel, konfirmon se do të vijnë edhe 200 ushtarë të tjerë

Abbott vizitoi ushtarët në kampin Bondsteel, konfirmon se do të vijnë edhe 200 ushtarë të tjerë

Lajme
Lëvizja pa viza nga 1 janari - Ambasada Gjermane del me njoftim, tregon se në cilat raste mund t'ju refuzohet hyrja

Lëvizja pa viza nga 1 janari - Ambasada Gjermane del me njoftim, tregon se në cilat raste mund t'ju refuzohet hyrja

Lajme
Kalo në kategori