LAJMI I FUNDIT:

Kureshtar, inteligjent dhe energjik: Borador, një qen i krijuar për një idil familjar

Kureshtar, inteligjent dhe energjik: Borador, një qen i krijuar për një idil familjar
Reklama

Boradori u krijua duke kryqëzuar një kolie kufitare dhe një retriever labrador

Ky qen e do lojën dhe stimulimin, është aq i zoti në shkathtësi sa edhe në përkëdhelje në divan, dhe është miqësor me të gjithë, ndaj nuk duhet të angazhohet si roje.


Borador është një racë më e re e qenve, e krijuar duke kryqëzuar një kolie kufitare dhe një retriever labrador.

Kureshtar, inteligjent dhe energjik, ai trashëgoi pothuajse të gjitha cilësitë më të mira të të dy prindërve.

Kjo racë mund të ketë ekzistuar natyrshëm, por mbarështuesit, me shumë gjasa nga Amerika e Veriut, filluan të kryqëzonin qëllimisht Border Collies dhe Labrador Retrievers në fillim të këtij shekulli. Me këtë ata donin të krijonin një qen të zgjuar të përshtatshëm për familjen.

Të dy prindërit në kryqëzim janë qen pune dhe bari, dhe kombinimi i tyre krijoi një pasardhës inteligjent dhe miqësor, transmeton Telegrafi.

Borador nuk është racë e njohur, dhe për këtë arsye nuk është e standardizuar. Kur bëhet fjalë për madhësinë e tij, ai i përket qenve të mesëm dhe të mëdhenj.

Ai është një kafshë shtëpiake e shkëlqyer për pronarët aktivë dhe përshtatet me jetën në çdo hapësirë jetese. Duhet të keni parasysh sa aktiv është, sepse ndodh që mërzitet lehtë, ndaj bëhet lehtësisht shkatërrues. Kjo është arsyeja pse atij i duhet të sigurohet një hapësirë e madhe. Është më mirë që ai të qëndrojë në oborr, ku mund të vrapojë dhe të luajë me kënaqësinë e tij.

Ngjyrat kryesore të boradorëve janë kafe, e zeza, e verdha dhe e bardha, dhe ndonjëherë shihen edhe boradorë shumëngjyrësh. Gëzofi i tij nuk kërkon kujdes të tepruar: një larje e mirë një herë në javë do të jetë mjaft e mjaftueshme.

Borador është përgjithësisht një qen miqësor që do të përshëndet pothuajse këdo me një tundje të gëzuar të bishtit. Kjo për fat të keq do të thotë se ai nuk është një kujdestar i mirë, por kjo e bën atë një mik të madh.

Ndonjëherë tek ai do të funksionojë instinkti i një kollie kufitare, ndaj nuk do të ishte mirë që ai të ishte në shtëpi së bashku me kafshët e vogla. Për të mos shfaqur agresion ndaj fëmijëve, socializimi i hershëm është i detyrueshëm.

Mbikëqyrni gjithmonë lojën e tij me anëtarët më të vegjël të familjes.

Ky qen është me të vërtetë i etur për të kënaqur pronarin dhe anëtarët e familjes. Atij po aq i pëlqen të marrë pjesë në garat e shkathtësisë dhe të përqafohet në divan.

Për shkak se është shumë energjik, Borador bën më së miri kur stimulohet, ndaj jepini atij shumë stimulim fizik dhe mendor.

Nuk ka qen më të këndshëm se ky: Nëse po zgjidhni një kafshë shtëpiake për fëmijët tuaj - zgjidhni atë!
Lexo po ashtu Nuk ka qen më të këndshëm se ky: Nëse po zgjidhni një kafshë shtëpiake për fëmijët tuaj - zgjidhni atë!

Borador është i predispozuar ndaj problemeve shëndetësore me të cilat përballen Border Collies dhe Labrador Retrievers. Megjithëse shumica e këtyre qenve janë përgjithësisht të shëndetshëm, disa do të vuajnë nga anomalitë e syve, displazia e bërrylit dhe ijëve, si dhe hipotiroidizmi. Monitoroni shëndetin e Boradorit tuaj duke e çuar atë në kontrolle të rregullta veterinare.

Borador është i prirur për të shtuar peshë, kështu që ai ka nevojë për të paktën një shëtitje të mirë prej gjysmë ore deri në një orë në ditë, me disa periudha loje aktive dhe aktivitete më të shkurtra të përziera.

Sigurohuni që të kontrolloni veshët e Borador-it për papastërti dhe praninë e mundshme të parazitëve. Mbani thonjtë e tij që të mos dëgjohen kur qeni ecën, ndërsa higjiena dhe kontrolli i rregullt oral duhet të jetë jetik për shëndetin e Boradorit.

/Telegrafi/