Hulumtimet kanë zbuluar se cilat janë ushqimet më të mira për t’u ngrënë si dhe kur është koha optimale për marrjen e tyre

Ekspertët e ushqimit zbulojnë kohën e saktë kur duhet dhe çfarë duhet të hani.

Racion perfekt është ai i ngrënë në kohën e duhur. Dhe nuk ka rëndësi vetëm sa jeni të mirë në kuzhinë – por atë që hani dhe kur e hani, mund të ndikojë në shëndetin tuaj, transmeton Telegrafi.

Kur është koha më e mirë për ta shijuar ushqimin e preferuar?

Akullorja – në orën 06:30

Ngrënia e ushqimit të ngrirë sapo të zgjoheni nga gjumi do të përmirësojë aftësinë mendore. Një studim japonez i Universitetit Kyorin në Tokio ka treguar që ata të cilët kanë ngrënë akullore kanë qenë më të zgjuar dhe më pak të acaruar. Shkencëtarët kanë ardhur në përfundim që i ftohti stimulon valët alfa të frekuencave të larta në tru.

Reklama
Reklama

Vezët dhe mishi – në orën 07:00

Ushqimi i pasur me proteina, siç janë vezët në mëngjes apo pas stërvitjes, mund të ndihmojë që më gjatë të ndiheni të ngopur dhe të ulni marrjen kalorive gjatë ditës…

Kafja dhe ëmbëlsira – në orën 10:00

Koha ideale për shtimin e kafeinës dhe për mesracion të lehtë është mesi i kafjallit. Një filxhan kafe sapo të zgjoheni nga gjumi mund të bëjë që të ndiheni të shqetësuar sepse tashmë keni nivele të larta të kortizolit, hormonit të stresit…

Çokollatë – në orën 11:00

Ngrënia e çokollatës, me kushtin që të hani para drekës, vërtet mund t’ju ndihmojë të humbni peshë. Një studim spanjoll ka treguar që gratë të cilat kanë ngrënë 100 g sheqer në mëngjes kanë djegur më shumë yndyra trupore dhe kanë pasur nivel më të ulët të sheqerit ngjak se ato të cilat nuk kanë ngrënë.

Reklama
Reklama

Supë – në orën 12:00

Nëse gjysmë ore para dreke hani supë me kalori të ulët, do të mund të humbin peshë trupore.

Studimi tregoi se ata që pinin supë para vaktit të tyre kryesor kishin të ngjarë të konsumonin 20 për qind më pak kalori në përgjithësi.

Një studim i Universitetit të Penn State tregoi se shija e supës nuk ndikoi në rezultatet.

Makarona – 12:20

Një studim i vitit 2021 zbuloi se konsumimi i shumicës së kalorive më herët gjatë ditës rriti humbjen e peshës dhe shëndetin metabolik. Ndaj është më mirë të paketoni ushqimin “të keq” përpara se të fillojë pasditja. Një studim brazilian madje tregoi se ngrënia e shumicës së karbohidrateve ditore për drekë me një dietë të shëndetshme çon në humbje peshe.

Reklama
Reklama

Pasi hëngrën drekë me shumë karbohidrate për tetë javë, pjesëmarrësit e studimit panë humbje ‘të konsiderueshme’ të yndyrës.

Banane – 17:30

Pas një dite stresuese në punë, mund të jetë një ide e mirë të qëroni një banane gjatë rrugës për në shtëpi. Fruti është i pasur me minerale, kalium dhe magnez, të cilat dihet se reduktojnë hormonin e stresit, kortizolin në trup. Kaliumi gjithashtu ndihmon muskujt të relaksohen, duke e bërë bananen perfekte për relaksim. Bananet janë gjithashtu të pasura me serotonin, e cila mund të ndihmojë në ngritjen e humorit tuaj.

Drithëra – 19.00 h

Një tas me drithëra për darkë mund të jetë zgjimi i përsosur. Aminoacidi triptofan në qumësht i kombinuar me karbohidratet në drithëra është kombinimi i përsosur për gjumë, sipas Fondacionit Kombëtar të Gjumit.

Reklama
Reklama

E kombinuar me kalciumin dhe magnezin në qumësht, kjo krijon një darkë të mrekullueshme relaksuese. Drithërat e fortifikuara janë edhe më të mira, sepse ushqimet e vogla dhe të pasura me lëndë ushqyese thuhet se janë të mira për shëndetin e zemrës dhe masën muskulore, sipas një studimi të vitit 2015 në revistën Nutrients.

Kivi – 21:30

Nëse keni vështirësi për të fjetur, atëherë kivi është ushqimi i përsosur një orë para se të shkoni në shtrat. Një studim katërjavor u kërkoi të rriturve të hanin dy fruta para gjumit. Në fund të studimit, ata që e hëngrën ranë në gjumë 42 për qind më shpejt se ata që nuk hëngrën asgjë. Frutat ekzotike kanë një përmbajtje të lartë të serotoninës, e cila ndihmon në rritjen e hormonit të gjumit melatonin në trup, raporton The Sun. /Telegrafi/

Reklama
Reklama