LAJMI I FUNDIT:

KSHZ publikon rezultatet e para zyrtare të zgjedhjeve presidenciale dhe kuvendare

KSHZ publikon rezultatet e para zyrtare të zgjedhjeve presidenciale dhe kuvendare

Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve shpalli rezultatet fillestare zyrtare të zgjedhjeve presidenciale dhe kuvendare.

Në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale, Gordana Siljanovska-Davkova fitoi 561.001 vota, ndërsa Stevo Pendarovski 251.881.

Ndërsa sa i përket zgjedhjeve kuvendare, OBRM-PDUKM ka marrë 58 mandate, Fronti Europian ka marrë 19, LSDM 18, Koalicioni VLEN 13, “E Majta” dhe “ZNAM” nga gjashtë mandate.


Njësia zgjedhore 1

LSDM 27.164 vota – mandate: 3
OBRM-PDUKM 80.963 vota – mandate: 10
Grom 1509 vota – mandate: asnjë
BDI 20.586 vota – mandate: 2
“E Majta” 20.989 vota – mandatet: 2
VLEN 21627 vota – mandate: 2
ZNAM 11.944 vota – mandate: 1

Njësia zgjedhore 2

LSDM 18.631 vota – mandate: 2
OBRM-PDUKM 66.422 vota – mandatet: 8
Grom 757 vota – mandate: asnjë
BDI 30.675 vota – mandate: 4
E Majta 10604 vota – mandatet: 1
VLEN 25.896 vota – mandate: 3
ZNAM 16234 vota – mandate: 2

Njësia zgjedhore 3

LSDM 33.605 vota – mandate: 4
OBRM-PDUKM 96.546 vota – mandate: 14
Grom 970 vota – mandate: asnjë
BDI 3819 vota – mandate: asnjë
“E Majta” 13.404 vota – mandatet: 1
VLEN 716 vota – mandate: asnjë
ZNAM 9,426 mandate 1

Njësia zgjedhore 4

LSDM 41.962 vota – mandate: 5
OBRM-PDUKM 96.536 vota – mandate: 13
Grom 815 vota – mandate: asnjë
BDI 1651 vota – mandate: asnjë
“E Majta” 12.427 vota – mandatet: 1
VLEN 88 vota – mandate: asnjë
ZNAM 8405 vota – mandate: 1

Njësia zgjedhore 5

LSDM 26.904 vota – mandate: 3
OBRM-PDUKM 73.916 vota – mandate: 10
Grom 361 vota – mandate: asnjë
BDI 27.013 vota – mandatet: 4
“E Majta” 9926 vota – mandate: 1
VLEN 11.067 vota – mandatet: 1
ZNAM 8757 vota – mandate: 1

Njësia zgjedhore 6

LSDM 6.418 vota – mandate: 1
OBRM-PDUKM 21.639 vota – mandate: 3
Grom 110 vota – mandate: asnjë
BDI 53.817 vota – mandatet: 9
“E Majta” 1312 vota – mandate: asnjë
VLEN 47687 vota – mandate: 7
ZNAM 1511 vota – mandate: asnjë

Pas të dhënave të përpunuara plotësisht nga votimi i djeshëm, OBRM-PDUKM fitoi 58 mandate, koalicioni BDI 19 mandate, LSDM 18 mandate, koalicioni Vredi 13 mandate, E majta dhe ZNAM nga gjashtë mandate.

LSDM, sipas informacioneve të deritanishme nga KSHZ, ka përjetuar disfatën më të rëndë në histori dhe sipas numrit të deputetëve bëhet partia e tretë në Maqedoni, pas BDI-së./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Valdete Daka: Faton Hajrizi nuk është liruar me kusht pasi i ka pasur 15 shkelje disiplinore

Valdete Daka: Faton Hajrizi nuk është liruar me kusht pasi i ka pasur 15 shkelje disiplinore

Lajme
Gjërat që turistët pëlqejnë dhe nuk pëlqejnë në Prishtinë - përmendin qentë endacakë

Gjërat që turistët pëlqejnë dhe nuk pëlqejnë në Prishtinë - përmendin qentë endacakë

Lajme
MPJD: Shenjat e gishtërinjve të dërguara nga Serbia përshtaten me ato të Faton Hajrizit

MPJD: Shenjat e gishtërinjve të dërguara nga Serbia përshtaten me ato të Faton Hajrizit

Lajme

"Një mirëmbajtëse tek unë paguhet 1300 euro", sipërmarrësit në Shqipëri flasin për ngritjen e çmimeve në bregdet

Lajme
PDK dhe LDK e dërguan statutin e ri të UP-së në Kushtetuese, Nagavci: Do të fitohet edhe kjo betejë

PDK dhe LDK e dërguan statutin e ri të UP-së në Kushtetuese, Nagavci: Do të fitohet edhe kjo betejë

Lajme
Tre turistë të huaj vijnë në Kosovë dhe marrin me vete taksistin kosovar gjatë aventurave të tyre, video në

Tre turistë të huaj vijnë në Kosovë dhe marrin me vete taksistin kosovar gjatë aventurave të tyre, video në "TikTok" mori mbi gjysmë milionë klikime

Lajme
Kalo në kategori