Kryeministrja suedeze, Magdalena Andersson ka folur një ditë pas nënshkrimit të një marrëveshjeje trepalëshe në të cilën Turqia premtoi të mos përdorte të drejtën e vetos kur Finlanda dhe Suedia të anëtarësohen në NATO.

Në një intervistë për mediat spanjolle, Andersson shpjegoi se si marrëveshja mund të vlerësohet si historike duke pasur parasysh retorikën që i parapriu nënshkrimit të marrëveshjes.

“Është një ditë historike për Suedinë, por edhe për NATO-n. Jam shumë i lumtur që dje arritëm të arrijmë atë marrëveshje, që Suedia të anëtarësohet në NATO, gjë që do të jetë e mirë si për vendin ashtu edhe për popullin suedez. Ne duam të ofrojmë sigurinë për NATO-n dhe rritjen e sigurisë së të gjithë aleancës dhe të gjitha shteteve anëtare”, tha Andreson, raporton yle.

Reklama
Reklama

Negociatat, siç thekson ajo, kanë zgjatur gati katër orë dhe mund të vlerësohen si jashtëzakonisht të vështira.

“Ne kemi rënë dakord për një marrëveshje trepalëshe midis Turqisë, Suedisë dhe Finlandës me synimin për të luftuar terrorizmin. PKK është një organizatë që Bashkimi Evropian e konsideron terroriste dhe ne ndjekim këtë praktikë”, tha kryeministrja suedeze.

Duke marrë parasysh faktin se marrëveshja e re kërkon që Turqia të ekstradojë disa anëtarë të FETO-s, PKK-së dhe YPG-së, të cilët ndodhen në vendet skandinave, Andersson theksoi se Suedia do të marrë parasysh të gjitha kërkesat e Turqisë, por se ka ligje që duhet të i respektuar.

Reklama
Suedia dhe Finlanda i dhanë Erdoganit gjithçka që ai kërkoi: Ky është çmimi i vetos turke Suedia dhe Finlanda i dhanë Erdoganit gjithçka që ai kërkoi: Ky është çmimi i vetos turke

“Ne do të vazhdojmë t’i përmbahemi ligjit suedez dhe ligjit ndërkombëtar. Nëse Turqia vjen me një kërkesë për ekstradim, sigurisht që ne do ta respektojmë këtë kërkesë, por do të respektojmë gjithmonë ligjet suedeze dhe konventat evropiane në lidhje me ekstradimin. Kjo është shumë e rëndësishme të theksohet. Ne kurrë nuk do të ekstradojmë askënd, i cili është shtetas suedez nëse nuk është i përfshirë në aktivitete terroriste. Mos u shqetësoni për këtë”, deklaroi Andersson.

Reklama

Ndryshe, ministri turk i Drejtësisë, Bekir Bozdag deklaroi sot se Ankaraja ka një listë të anëtarëve të lëvizjes që Finlanda dhe Suedia duhet t’i ekstradojnë Turqisë në periudhën e ardhshme.

Reklama

“Dosjet e gjashtë anëtarëve të PKK-së dhe gjashtë anëtarëve të FETO-s janë duke pritur në Finlandë, ndërsa dosjet e 11 anëtarëve të PKK-së dhe 10 anëtarëve të FETO-s në Suedi”, u tha Bozdag gazetarëve në Ankara. /Telegrafi/