LAJMI I FUNDIT:

Kryeministri holandez Mark Rutte nga Tirana ngre shqetësimin për ndërhyrjet ruse dhe kineze në Ballkan

Kryeministri holandez Mark Rutte nga Tirana ngre shqetësimin për ndërhyrjet ruse dhe kineze në Ballkan

Kryeministri i Holandës, Mark Rutte ka vizituar Shqipërinë, prej ku theksoi se ky vend ka bërë progres në vitet e fundit.

Rutte ka folur edhe për ndërhyrjet ruse dhe kineze në Ballkan duke shtuar se situata në Bosnje e Hercegovinë është e përfshirë në krizë politike.

“Shqetësimi ynë është që ajo çfarë vjen si anë negative e kësaj është një influencë në rritje e Turqisë, Rusisë dhe Kinës dhe ne jemi të interesuar që perspektiva e BE-së të jetë e pranishme këtu dhe jo perspektiva e lidhjes më të ngushtë me Rusinë, Kinën apo Turqinë”, tha Rutte.


Mos hapja e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, edhe nga shumica e zyrtarëve të Bashkimit Evropian, po shihet si e dëmshme për besueshmërinë e bllokut evropian në rajon.

Shqipërisë i është dhënë statusi i kandidatit për Bashkimin Evropian në vitin 2014 dhe prej asaj kohe është duke pritur vendimin e vendeve anëtare të BE-së për të nisur negociatat për anëtarësim.

Ajo ka marrë dritën jeshile për nisjen e negociatave, por megjithatë, asnjë datë nuk është vendosur se kur do të fillojë ky proces. /Telegrafi/