LAJMI I FUNDIT:

Kremlini kundër zgjatjes së Marrëveshjes së Grurit të Detit të Zi

Kremlini kundër zgjatjes së Marrëveshjes së Grurit të Detit të Zi

Kremlini ka ritheksuar qëndrimin se nuk ka “asnjë bazë” për zgjatjen e Marrëveshjes së Detit të Zi për Grurin, duke thënë se marrëveshja e ndërmjetësuar nga Turqia dhe Kombet e Bashkuara (OKB) nuk po zbatohej siç duhet.

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov ka theksuar se OKB-ja ishte detyruar ta pranonte se “për fat të keq, ata nuk po arrijnë ta ushtrojnë ndikimin e nevojshëm te vendet e Perëndimit për ta përmbushur pjesën ruse të marrëveshjes”.

Peskov i referohej një liste kërkesash të Rusisë, përfshirë heqjen e atyre që Moska thotë se janë pengesa për eksportin e drithit dhe plehrave të saj.


E negociuar në korrik të vitit të kaluar nga Turqia dhe Kombet e Bashkuara, marrëveshja ka mundësuar një korridor të sigurt për dërgesat me drithëra ukrainase, që transportohen nga portet në Detin e Zi. Këto porte, paraprakisht kishin qenë të bllokuara për shkak të pushtimit rus të Ukrainës.

Pse Rusia po kërcënon me largim nga Marrëveshja e Grurit e Detit të Zi?
Lexo po ashtu Pse Rusia po kërcënon me largim nga Marrëveshja e Grurit e Detit të Zi?

Rusia ishte pajtuar në muajin maj për një zgjatje dy-mujore të kësaj marrëveshjeje, por ka thënë se iniciativa do të ndërpritet nëse nuk përmbushet një marrëveshje për eksportet ruse të grurit dhe plehrave.

Edhe në fillim të këtij muaji, Ukraina akuzoi Rusia se po e pamundëson zbatimin e kësaj marrëveshjeje, duke bllokuar regjistrimin e anijeve në të gjitha portet e Ukrainës.

Zyrtarët ukrainas kanë thënë se që nga mesi i prillit, Rusia ka “kufizuar në mënyrë të paarsyeshme” zbatimin e marrëveshjes së grurit. /Telegrafi/