LAJMI I FUNDIT:

Krejt çfarë dihet për virusin e gripit të derrave në Kinë, që i ka shqetësuar njerëzit – por edhe shkencëtarët

Krejt çfarë dihet për virusin e gripit të derrave në Kinë, që i ka shqetësuar njerëzit – por edhe shkencëtarët

Një lloj i përhapur i gripit në derra në Kinë ka ngjallur shqetësim midis shkencëtarëve, të cilët thonë se ka veti të caktuara që i japin potencial pandemik.

Reklama

Dhe siç shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi, virusi ka infektuar njerëzit – deri më tani nuk dihet të përhapet nga një person në tjetrin, por shqetësimi është se me mutacione të mëtejshme, mund të fillojë ta bëjë këtë.

Ndryshe, popullsia botërore ende duke luftuar me coronavirusin SARS-CoV-2, i cili gjithashtu u shfaq në Kinë dhe besohet të ketë origjinën te kafshët.

1. Cili është problemi?

Derrat janë duke tërhequr në mënyrë rutinore variacione të gripit dhe kryesisht nuk është diçka e madhe, sepse viruset zakonisht nuk përhapen te njerëzit.

Por nuk është kështu me derrat më të zakonshëm që infektojnë në Kinë që nga viti 2016, të quajtur virusi G4 EA H1N1.

Në vitet e kaluara, ai “kërceu” pengesën e specieve për të infektuar ndoshta dhjetëra njerëz, sipas të ashtuquajturave hulumtime që kërkojnë praninë e antitrupave në gjakun e një personi, gjë që tregon ekspozimin paraprak ndaj virusit.

Hulumtimi i ri i botuar më 29 qershor në “Proceedings of the National Academy of Sciences” tregoi se virusi mund të “kopjohet” në qelizat që rreshtojnë rrugët e frymëmarrjes njerëzore, dhe mund të transmetohet në mënyrë efikase midis “Qelbësve”, një kafshë që përdoret për të studiuar viruse të gripit.

Këto tipare bënë që ekipi hulumtues të deklarojë se ai “posedon të gjitha shenjat thelbësore të një virusi pandemik” dhe paraqet “një kërcënim serioz për shëndetin e njeriut”.

2. Sa të shqetësuar duhet të jemi?

Sipas shkrimit në fjalë, është e vështirë të thuash.

Pandemitë e gripit ndodhin kur një virus, kundër të cilit ka pak ose aspak imunitet ekzistues, shfaqet në popullatën njerëzore dhe transmetohet me efikasitet nga një person në tjetrin.

Shumica e njerëzve nuk kanë imunitet ndaj kësaj tendosje, e cila ka një variant të ri të hemagglutininës, viruset e gripit të proteinave sipërfaqësore i përdorin për të kapur qelizat e synuara për “pushtim”. Dhe kundër kësaj nuk ka as vaksina të disponueshme.

Michael Ryan, drejtori ekzekutiv i urgjencave shëndetësore në Organizatën Botërore të Shëndetit vuri në dukje se shumë viruse të reja të gripit, përfshirë ato që qarkullojnë në zogj, kanë potencial pandemik, dhe se G4 EA H1N1 është ”shikuar nga afër” nga shkencëtarët në Kinë dhe në mbarë botën.

Ndërsa Anthony Fauci, drejtori i Institutit Kombëtar për Alergji dhe Sëmundje Infektive në SHBA, tha që nuk është një kërcënim i menjëhershëm, por duhet pasur kujdes.

3. Sa është e përhapur?

Studiuesit thonë se gradualisht u përhap në 10 provincat kineze me densitetin më të lartë të derrave nga viti 2011 deri në vitin 2018. (Kina ka pothuajse gjysmën e derrave të planetit) – por numrat kanë rënë që nga viti 2018, kur ethet afrikane të derrave filluan të shkatërrojnë fermat e derrave.

Megjithatë, ky virus nuk ka të bëjë me gripin dhe nuk dihet se infekton njerëzit, kështu që nuk paraqet një rrezik pandemik.

Midis njerëzve, hulumtimet e kryera nga viti 2016 deri në vitin 2018 në Kinë zbuluan se, nga 338 persona që punonin në fermat e derrave të cilët ishin testuar, rreth 10% mund të ishin infektuar.

Përhapja e antitrupave ra në 4.4% midis 230 personave që nuk ishin të lidhur me fermat.

Gjithsesi, Liu Jinhua, autori kryesor i studimit dhe një profesor i mjekësisë veterinare në Universitetin Bujqësor Kinez në Pekin, u tha mediave lokale se rezultatet e studimit mund të kenë mbivlerësuar numrin e njerëzve të ekspozuar.

4. A u sëmur dikush?

Nuk dihet nëse dikush në hulumtim ka zhvilluar një sëmundje ose simptomë.

Por tendosjet e lidhura shkaktuan të paktën dy raste të përshkruara në studime shkencore: një burrë 46 vjeç në provincën Fujian i cili zhvilloi pneumoni të rëndë në tetor 2016 dhe vdiq nga dështimi i shumëfishtë i organeve; dhe një djalë 9-vjeçar në veri të Kinës, i cili përjetoi simptoma të buta të ngjashme me gripin në dhjetor 2018 dhe u shërua ditë më vonë. Duket se ai shkakton pak sëmundje te derrat.

5. Çfarë mund të bëhet për të zbutur kërcënimin?

Sipas shkrimit të Bloomberg, përcjell Telegrafi, masat e biosigurisë që synojnë parandalimin e përhapjes së virusit nga ferma në fermë janë të rëndësishme, së bashku me mbikëqyrjen.

Sa më shumë që virusi përhapet, aq më shumë shans ka për të pësuar mutacion.

Kina nuk ka paralajmëruar ndonjë plan se si ta “pastrojë” këtë virus, por ajo ka arritur ta bëjë këtë me sëmundje të tjera zoonotike – ato që mund të infektojnë si kafshët ashtu edhe njerëzit.

Në vitin 2017, Kina nisi një program për të vaksinuar pulat kundër virusit të gripit të shpendëve H7N9 për të parandaluar atë nga shpërndarja te njerëzit.

Kështu, inokulimi i shpendëve uli ndjeshëm numrin e infeksioneve njerëzore në vetëm tre në vit deri në shtator 2018, duke treguar sukses.

6. Nga ka ardhur virusi?

G4 EA H1N1 është një virus euroaziatik, si avian, me material gjenetik nga soji pandemik H1N1 i vitit 2009, i quajtur “grip derri” për shkak të ngjashmërive gjenetike me viruset që njihen të qarkullojnë në derra.

Kjo tendosje ka qarkulluar në të gjithë botën te njerëzit dhe vlerësohet se ka shkaktuar 12,469 vdekje në SHBA dhe sa 575,400 në nivel global. (Në mënyrë të pazakontë për një virus gripi, shumica e vdekjeve ishin nën 65 vjeç.)

Shkencëtarët besojnë se G4 EA H1N1 është rezultat i përzierjes së virusit të gripit H1N1 me një ose më shumë forma të tjera të gripit që qarkullojnë te derrat. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Inteligjenca britanike: Rusët u mundën në Bakhmut, janë të zhgënjyer - flasin për humbje të mëdha

Inteligjenca britanike: Rusët u mundën në Bakhmut, janë të zhgënjyer - flasin për humbje të mëdha

Evropa
Ishin strehuar në istikame duke menduar se nuk do t’i shohin, momenti kur droni kamikaz ukrainas godet ushtarët rusë

Ishin strehuar në istikame duke menduar se nuk do t’i shohin, momenti kur droni kamikaz ukrainas godet ushtarët rusë

Evropa
Kthimi i tij në punë do të kushtonte mbi 500 milionë dollarë – ja çfarë ka mbetur nga aeroplani më i madh në botë, i shkatërruar në Ukrainë

Kthimi i tij në punë do të kushtonte mbi 500 milionë dollarë – ja çfarë ka mbetur nga aeroplani më i madh në botë, i shkatërruar në Ukrainë

Botë
Pjesëtarët e grupit mercenar rus Wagner janë rikthyer në shtëpi nga fushëbeteja për të vrarë sërish

Pjesëtarët e grupit mercenar rus Wagner janë rikthyer në shtëpi nga fushëbeteja për të vrarë sërish

Evropa
Nga stuhia e fortë nuk arritën të zbresin në Beograd, piloti urdhërohet të niset për në Prishtinë – pasagjerët serbë nuk e lejuan

Nga stuhia e fortë nuk arritën të zbresin në Beograd, piloti urdhërohet të niset për në Prishtinë – pasagjerët serbë nuk e lejuan

Serbia
Ish-komandanti i NATO-s: Nëse admirali rus Sokolov është i vdekur, është oficeri më i lartë i marinës ruse i vrarë në luftime që nga Lufta e Dytë Botërore

Ish-komandanti i NATO-s: Nëse admirali rus Sokolov është i vdekur, është oficeri më i lartë i marinës ruse i vrarë në luftime që nga Lufta e Dytë Botërore

Evropa
Kalo në kategori