LAJMI I FUNDIT:

Kovaçevski: Në gjurmët e Shën Kliment Ohrit, gjuha maqedonase është bërë realitet në Evropë dhe në botë

Kovaçevski: Në gjurmët e Shën Kliment Ohrit, gjuha maqedonase është bërë realitet në Evropë dhe në botë

Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski, mbajti një fjalim në manifestimin qendror në Bibliotekën Kombëtare dhe Universitare në Shkup, duke theksuar rëndësinë e trashëgimisë së Shën Kliment Ohriski dhe rolin e gjuhës maqedonase në nivel ndërkombëtar.

“Gjuha maqedonase, e cila deri më tani është e njohur dhe e pranuar në sferën e letërsisë dhe shkencës, sot është një realitet politik edhe në Evropë dhe në botë.

Gjuha maqedonase është e barabartë me gjuhët që përdoren si gjuhë zyrtare në Kombet e Bashkuara, me gjuhët që përdoren si gjuhë zyrtare në NATO, në Bashkimin Evropian. Kjo do të thotë se gjuha maqedonase është një nga gjuhët zyrtare në botë” tha në fjalimin e tij Kovaçevski.

Fokusi i tij u përqendrua gjithashtu në trashëgiminë e Shën Klimentit Ohriski, themeluesit të shkollës letrare të Ohrit dhe pionierit të idesë bashkuese evropiane. Ai vlerësoi kontributin e shenjtorit në zhvillimin e shkrimit glagolitik dhe në përkthimin e librave në Shkollën Letrare të Ohrit, duke e konsideruar atë si universitetin e parë ballkanik dhe evropian.

“Si Qeveri, vitin e kaluar, në vitin më të krizës për shkak të krizës ekonomike dhe energjetike botërore, arritëm të rindërtojmë dy nga pesë kubikët në çatinë e Bibliotekës, e cila është me rëndësi kombëtare dhe meriton mbrojtje të plotë në përputhje me kushtet moderne standardet” theksoi ai duke shtuar se kanë bërë themelimin e një qendre për promovimin dhe të mbrojtjes së teksteve të vjetra maqedonase.

Në fund të fjalimit, Kovaçevski citoi fjalët e Shën Klimentit Ohriski: “Largohuni nga e keqja dhe bëni të mirën,” duke shtuar se këto fjalë janë më aktuale se kurrë për një botë që ka nevojë për mirësi, ndershmëri, dashuri dhe mirëkuptim. /Telegrafi/


Në trend Lajme

Më shumë
“Ku je kryetar, a je a qysh je a”, “Qysh me i kry bre këto procese se unë amater” – Lekaj e Konjufca shkëmbejnë batuta para fillimit të seancës gjyqësore

“Ku je kryetar, a je a qysh je a”, “Qysh me i kry bre këto procese se unë amater” – Lekaj e Konjufca shkëmbejnë batuta para fillimit të seancës gjyqësore

Drejtësi
Policia publikon fotografinë e disa personave, kërkon ndihmë për arrestimin e tyre

Policia publikon fotografinë e disa personave, kërkon ndihmë për arrestimin e tyre

Lajme
Arrestohet në Kosovë njëri nga vëllezërit Avdyli, i akuzuar për vrasje në Norvegji

Arrestohet në Kosovë njëri nga vëllezërit Avdyli, i akuzuar për vrasje në Norvegji

Lajme
Vdekja e 4-vjeçares nga Gjakova, PRAK: Neglizhencë dhe sistem shëndetësor i brishtë, rasti të hetohet

Vdekja e 4-vjeçares nga Gjakova, PRAK: Neglizhencë dhe sistem shëndetësor i brishtë, rasti të hetohet

Lajme
Hyrje në sistemet kompjuterike e shpëlarje parash – ndalohen shtatë persona dhe sekuestrohen mjete të konsiderueshme materiale

Hyrje në sistemet kompjuterike e shpëlarje parash – ndalohen shtatë persona dhe sekuestrohen mjete të konsiderueshme materiale

Kronika e Zezë
Pranohen si prova materiale disa faqe të librit të dëshmitarit Kurtaj në gjykimin ndaj Thaçit dhe të tjerëve

Pranohen si prova materiale disa faqe të librit të dëshmitarit Kurtaj në gjykimin ndaj Thaçit dhe të tjerëve

Drejtësi
Kalo në kategori