LAJMI I FUNDIT:

Kosova pa qendër rehabilituese për përdoruesit e substancave narkotike

Kosova pa qendër rehabilituese për përdoruesit e substancave narkotike

Në Ditën ndërkombëtare kundër abuzimit të drogës, vlerësohet se Kosova nuk ka mundësi për trajtimin e personave që marrin substanca narkotike.

Reklama

Safet Blakaj drejtor i qendrës rehabilituese “Labyrinth” tha për televizionin publik tha  se mosha mesatare aktualisht që marrin substanca narkotike është 16.4, ndërkaq tregoi se aktualisht përdoruesit e këtyre substancave trajtohen në QKUK dhe në qendrën që ai e drejton dhe se numri i tyre nuk është i vogël.

Blakaj tha se trajtimi i këtyre personave në QKUK bëhet vetëm dy javë, ndërkaq në qendrën ku ai e drejton është trajtim ditor gjë që e bënë të pamundur vazhdimin e trajtimit dhe rehabilitimit të mëtutjeshëm. Pra një kohë kaq e shkurtër nuk mund të ketë sukses për të gjithë.

Ai tha se është e vështirë që ata persona t’i ndërgjegjësojnë dhe t’i shtynë që ta braktisin konsumimin e drogës, megjithatë ai tha se ka edhe persona të tillë që mundohen ta bindin vetën ta braktisin, transmeton KP.

Sipas Blakajt programi i trajtimit me metadon është efikase dhe se nuk ka efekte anësore.

Në trend Lajme

Më shumë
Kurti: Policia dhe KFOR-i në veri janë kufiri ndërmjet ekstremistëve të dhunshëm dhe institucioneve paqësore

Kurti: Policia dhe KFOR-i në veri janë kufiri ndërmjet ekstremistëve të dhunshëm dhe institucioneve paqësore

Lajme
Hovenier: SHBA-ja i ka dy kërkesa për Kosovën

Hovenier: SHBA-ja i ka dy kërkesa për Kosovën

Komunat
Musliu: Shoferi i Igor Simiqit ishte protestuesi i dhunshëm që qëllonte me shkop policor ushtarët e KFOR-it

Musliu: Shoferi i Igor Simiqit ishte protestuesi i dhunshëm që qëllonte me shkop policor ushtarët e KFOR-it

Siguri
“Po ia rrëzon Kosovës aleancat me botën demokratike”, Haradinaj: Kurti të japë dorëheqje menjëherë

“Po ia rrëzon Kosovës aleancat me botën demokratike”, Haradinaj: Kurti të japë dorëheqje menjëherë

Lajme
Situata në veri, NATO dërgon edhe 700 ushtarë në Kosovë

Situata në veri, NATO dërgon edhe 700 ushtarë në Kosovë

Siguri
Hovenier: Anulimi i pjesëmarrjes në

Hovenier: Anulimi i pjesëmarrjes në "Defender 23", pasoja e parë për Kosovën

Lajme
Kalo në kategori