LAJMI I FUNDIT:

Kontributi i grave shqiptare për vendin vlerësohet shumë i rëndësishëm

Kontributi i grave shqiptare për vendin vlerësohet shumë i rëndësishëm

Për të dytin vit me radhë është mbajtur tribuna tradicionale “Gruaja, bazament lirie” që i dedikohet rolit të gruas shqiptare në periudha të ndryshme kohe për vendin.

Reklama

Vitin e kaluar tribuna ishte mbajtur në Shkup, ndërsa këtë vit u organizua në Suharekë me temën “Prometheizimi i gruas për liri” ku kontribuuan 10 referues.

Nënkryetarja e Komunës së Suharekës, Mihrije Berisha, deklaroi se roli i gruas shqiptare është më i gjerë sesa vetëm në edukimin dhe kujdesin e fëmijëve dhe siç e ka emrin tribuna, është bazament i lirisë së Kosovës.

Ajo u shpreh e lumtur që kjo tribunë u organizua në Suharekë pasi vet grupi i vajzave të kësaj komune e ka merituar të flitet edhe për kontributin e tyre.

“Komuna e Suharekës ua ka pasur borxh grupit të vajzave nga Suhareka e më gjerë t’ia bëjë një organizim të tillë si dhe t’i falënderojë për të gjithë kontributin, punën që e kanë bërë për komunën tonë dhe për shtetin tonë… Gruaja meriton më shumë, gruaja është dhe vetë tema e kësaj tribune ‘Bazament lirie’, është baza e lirisë dhe kontributi i saj nuk është vetëm në rritjen dhe edukimin e fëmijëve por edhe më gjerë”, tha ajo.

Organizatorja e kësaj tribune, aktivistja e çështjes kombëtare, Zyrafete Kryeziu Manaj, theksoi se kjo tribunë ka karakter informativ.

Sipas saj, përmes kësaj tribune, gjeneratat e reja kanë mundësi të njohin rolin e rëndësishëm që kanë pasur gratë në historinë e popullit shqiptar.

“Kemi gra nga të gjitha trevat shqiptare, nga Zvicra, Gjermania, Maqedonia dhe e kanë fuqizuar tribunën me prezencën e tyre. Kjo tribunë ka karakter informativ, sidomos për gjeneratat e reja, e që është duke i njoftuar me rëndësinë dhe rolin që ka pasur gruaja shqiptare në periudha kohore… Përmes punës së shumë organizatave ilegale, populli është vetëdijesuar në mënyrë masive dhe kemi ardhur deri tek Ushtria Çlirimtare e Kosovës dhe tek liria e Kosovës. Kjo tribunë çdoherë do të ketë shtyllë kryesore rolin dhe rëndësinë e gruas shqiptare gjatë periudhave të ndryshme”, u shpreh ajo.

Në këtë tribunë, një monolog emocionues pati edhe Zelije Ramadani, që solli përmes vargjeve vuajtjet gjatë kohës së regjimit serb.

“Unë në tribunë kam ardhur për të sjellë zërin e të miturve të asaj kohe. Përveç të rriturve, prindërve dhe gjyshërve, në atë kohë janë marrë, janë arrestuar, janë burgosur edhe të miturit nën moshën 18-vjeçare. Si shembull jam unë e cila në moshën 16-vjeçare jam marr në hetuesi për shtatë vite radhazi… Punimin ‘Ilegalja e kameleonët e kohës” e kam bërë për të treguar se si në atë kohë gjakpirësit kanë torturuar dhe marrë edhe fëmijë… E gjithë ngjarja është krijuar në një vërtetësi qe ka ndodhur”, shtoi ajo.

Ramadani tregon se monologu, përveç që u prezantua në Suharekë dhe kjo për herë të dhjetë, gjithashtu është prezantuar edhe në Gjermani, vendin ku ajo jeton si dhe në vende të tjera të Ballkanit./Kp/Telegrafi/


Në trend Lajme

Më shumë
Kraki: Kosova nuk është as Sudan, e as Libi që me i vendos sanksione

Kraki: Kosova nuk është as Sudan, e as Libi që me i vendos sanksione

Lajme
Rubin: Është e rëndësishme të parandalojmë

Rubin: Është e rëndësishme të parandalojmë "Russia Today" dhe "Sputnik" që të shkaktojnë dëme në Maqedoninë e Veriut

Politikë
PDK akuzon opozitën në Prishtinë se po tenton t’i kapë ndërmarrjet publike, nuk komentojnë nëse kanë mospajtime me LDK-në

PDK akuzon opozitën në Prishtinë se po tenton t’i kapë ndërmarrjet publike, nuk komentojnë nëse kanë mospajtime me LDK-në

Jehona Hulaj
A po zhduket bota e egër në Kosovë?

A po zhduket bota e egër në Kosovë?

Lajme
Krstiq: Protestuesit kanë dalë me zor në protesta me thirrje të Listës Serbe

Krstiq: Protestuesit kanë dalë me zor në protesta me thirrje të Listës Serbe

Siguri
Oda Amerikane në Kosovë kërkon nga Qeveria të marrë masa për uljen e tensioneve në veri

Oda Amerikane në Kosovë kërkon nga Qeveria të marrë masa për uljen e tensioneve në veri

Lajme
Kalo në kategori