LAJMI I FUNDIT:

Konfirmohet se debutimi i Mazda CX-80 në Evropë do të bëhet në fund të 2023

Konfirmohet se debutimi i Mazda CX-80 në Evropë do të bëhet në fund të 2023

Pas lansimit të CX-60 vitin e kaluar në Evropë dhe CX-90 të zbuluar së fundmi në Shtetet e Bashkuara, Mazda do të dyfishojë ofertat e saj të SUV-ve me fuqi në rrotat e pasme më vonë në 2023. Ne kemi mësuar tashmë CX-70 do të zbulohet në muajt në vijim si një version me dy rreshta i CX-90 në Amerikën e Veriut. Për më tepër, shefi i kompanisë në Evropë ka thënë tani për Automotive News Europe se CX-80 është në rrugën e duhur për një lansim në fund të këtij viti.

Reklama

I pyetur nga ANE nëse CX-80 është planifikuar të dalë si premierë këtë vit, Martijn ten Brink tha: “Po, do ta shohim deri në fund të vitit”. Ai nuk hyri në detaje rreth modelit, por në thelb do të jetë një version më i madh, me tre rreshta i CX-60. Me fjalë të tjera, prisni diçka në përputhje me një version evropian të CX-90 të ri, por me një trup më të ngushtë.

Modeli i ri nuk do të shitet ekskluzivisht në Kontinentin e Vjetër pasi Mazda synon ta lansojë automjetin edhe në tregun e saj vendor në Japoni, por edhenë tregje të tjera gjithashtu. CX-80 me shtatë vende do të shtrihet përtej gjatësisë 4,740 milimetra (186.6 inç) të CX-60, raporton motor1, transmeton Telegrafi.

Për të akomoduar një rresht të tretë, baza e rrotave do të jetë më e gjatë se 2,870 mm (113 inç). Ai gjithashtu do të udhëtojë në platformën e re të Mazda-s të bazuar në RWD me gjashtë motorë benzinë dhe naftë, si dhe një motor hibrid plug-in. Në disa tregje, CX-60 shitet edhe me motorë me katër cilindra, por mbetet për t’u parë nëse SUV-i më i madh do të marrë fuqinë nga i njëjti motor.

Martijn ten Brink nuk e përjashtoi mundësinë e instalimit të motorit rrotullues që zgjeron gamën në modele të tjera përtej MX-30. Ai shpjegoi se 3 dhe CX-30 përdorin të njëjtën platformë dhe për këtë arsye mund të akomodojnë konfigurimin jokonvencional hibrid plug-in.

Deri në fund të dekadës, Mazda vlerëson se 40 deri në 70 për qind e shitjeve vjetore do të përfaqësohen nga modelet elektrike. Ky është një objektiv ambicioz duke pasur parasysh se MX-30 është aktualisht vetura e vetme elektrike e kompanisë. /Telegrafi/